Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kimler yumurta tüketebilir?

652
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kimler yumurta tüketebilir?

Yumurta her gün herkes tarafından tüketilebilir. Özellikle çocuklar, ergenlik dönemindeki gençler, sporcular, hamileler yumurtayı mutlaka her gün tüketmelidir. Ancak yaşlılar veya yetişkinlerde eğer kolesterol ile ilgili bir parça bile rahatsızlık varsa, safra kesesi veya karaciğer ile ilgili sorunları olan kişilerin haftada 3 - 4 günden fazla yumurta tüketmemesi gerekir. 

Yumurta aslında diğer protein kaynaklarına göre son derece çok ekonomik olan bir protein kaynağıdır. Bu nedenle günde 2 adet yumurta tüketmek, günlük protein ihtiyacının yüzde 20'sini karşılar. Yumurtanın sabah kahvaltıda katı olarak ya da omlet veya menemen şeklinde ana öğünlerde tüketimi artırılmalıdır. 

Yumurta, beyin gelişimine büyük faydası olan kolin, resitin ve fosfolipitleri içerir. Bu nedenle çocukların büyüme ve gelişmesinde son derece etkili ve önemlidir. Aynı zamanda yumurta diyet yönünden bakarsak uzun süre tokluk hissi sağlar ve tüketildikten 36 saat sonrasında bile iştah kontrolü yapmamıza yardımcı olur. Bu nedenle yumurtayı diyet programlarında mutlaka tüketmek gerekir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat