Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kimler hemodiyalize ihtiyaç duyar?

951
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kimler hemodiyalize ihtiyaç duyar?

Böbrek yetersizliğinin 5 evresi vardır. Birinci evrede böbrek aslında çok iyi süzüyordur ama idrar bozukluğu vardır. İdrar tahlilinde bazı sıkıntılar gördüğümüzde bu kişinin ileride uzun vadede böbrek hastası olabilme ihtimaline biz evre 1 diyoruz. 

Böbrek hastalığının 1. evresinde yüksek tansiyon ile birlikte idrarda kan ve protein veya tansiyonsuz sadece protein görülür. Bunların hepsi bizim için böbrek hastalığının birinci evresidir. Evre 1'den evre 5'e kadar evreler vardır. Evre 4'e kadar diyaliz ihtiyacı olmaz. 

Evre 5 demek böbreğin vücutta hiçbir faaliyetini gösterememesidir. Böbrek hastalığının 5. evresinde böbrek atık maddeleri ve suyu atamaz, kemik sistemine gerekli olan D vitaminini üretemez ve kemik iliğinde eritretin adındaki hormon yardımıyla uyarıp kan yaptıramaz hale gelir. 

Böbrek hastalığının 5. evresinde kansızlık, bitkinlik, halsizlik, mide bulantısı, bacaklara kramp girmesi, geceleri nefes darlığı, yorgunluk, merdiven çıkamama gibi birçok belirti görülebilir. Böbrek artık tüm bu görevlerini yapamaz hale geldiğinde, yani evre 5 böbrek yetersizliği artık var ise bu durumlarda diyaliz gerekli hale gelir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat