Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kimler EMDR tedavisi uygulayabilir?

13,559
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kimler EMDR tedavisi uygulayabilir?

Konu insanların yaşadığı psikolojik sorunlar ve çektikleri acılar olunca büyük umutlar vaat eden EMDR yöntemini kimlerin uygulama yeterliliğine ve ehliyetine sahip olduğu sorusunun cevabı da son derece önem teşkil etmektedir. 


Klinik uzmanlığı almış olmak, psikolojik sorunlarla ilgili kapsamlı bilgi ve tecrübeye sahip olmak, ve yeterli süpervizyon almış olmak, yani tecrübeli psikoterapistlerden çok sayıda vaka ile ilgili yönlendirme ve eğitim almış olmak, EMDR uygulayan bir psikoterapistte bulunması gereken olmazsa olmaz mutlak şartlardır. 

Bu psikoterapi yöntemini uygulayabilmek için merkezi Avrupa'da bulunan EMDR Institute tarafından verilen gerekli eğitimlerden geçip uygulama yapma yeterliliğini elde etmek gerekmektedir. Ancak bu eğitimi alan herkesin EMDR yöntemini uygulama yeterliliğine sahip olmadığının altını çizmek önemli. 

EMDR yöntemini uygulayabilme ehliyetine sadece "klinik psikoloji" dalında uzmanlığını yapmış "klinik psikologlar" sahiptir. "Klinik "psikolog" olmayan psikologların EMDR psikoterapisini uygulama yeterlilikleri ve ehliyetleri yoktur. 

Dünyada, özellikle de gelişmiş ülkelerde her türlü psikoterapi yöntemi uygulaması için "klinik psikolog" olmak, yani klinik psikoloji yüksek lisansı yapmak şarttır. Amerika'da ise doktora seviyesi, psikoterapi yapmak için zorunludur. Psikolojik sıkıntıların tedavisinde EMDR, ABD ve birçok Avrupa ülkesinde konu ile ilgili otorite olan kurumlar tarafından etkili bir psikoterapi yöntemi olarak kabul edilmiş ve etkili bir müdahale yöntemi olduğuna dair kararlarlar alınmıştır. 

Araştırmalar ve yılların bilgi birikimi ve deneyimi göstermektedir ki tecrübeli ve ehil bir klinik psikolog tarafından uygulanıldığında, EMDR yöntemi her türlü psikolojik sorun ve ilişki sorunlarının ortadan kaldırılmasında son derece etkili ve hızlı sonuç vermekte. EMDR için psikoterapide teknolojinin ulaştığı son nokta demek son derece doğru bir tespit olur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat