Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kerbela'nın İslam tarihindeki yeri nedir?

2,689
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kerbela'nın İslam tarihindeki yeri nedir?

Kerbala İslam tarihinde son derece hüzünlü ve acı bir olaya sahne olmuş, simgesel bir mekandır. Gerek Şii, Gerek Sünni bütün Müslümanlar Kerbela'da yaşananları acı ile anmaktadır. Çünkü Hz. Muhammed'in torunu olan Hz. Hüseyin ve ailesi, küçük çocuklarına varane dek burada şehit edilmiştir.

Dönemin Emevi hükümdarı ve halifesi olan Yezid'in emrindeki Ömer adında komutan Kufe şehrinden dönen Hz. Hüseyin ve ailesi ile yanındaki 70 kadar insanı Kerbela'da eziyet ederek, hunharca şehit etmiştir. Olay Mah-ı Muharrem ya da Muharrem matemi olarak da bilinir.

Kerbela Bağdat'a 10 kilometre uzaklıktadır. Kerbela olayı 680 yılının hicri takvime göre Muharrem ayının 10. gününde gerçekleşmiştir. Hz. Hüseyin hilafet konusundaki bir anlaşmazlığın çözümü ve barış için Kufe'ye gitmiştir. Hz. Hasan hilafetten feragat etmiştir ancak Yezid'in hilafeti babadan oğula geçme şeklinde yeniden şekillendirmesi bir güç ve çıkar çatışması yaratmıştır.

Hz. Hüseyin bir çözüm elçisi olarak Kufe'ye yol alır. Görüşmelerden sonra dönüş yolunda Kerbela'da kuşatılmış ve burada uzun bir süre aç ve susuz bırakılmışlardır.

Bugün Bağdat sınırları içinde olan Kerbela'da şehit olanların türbeleri bulunur. Kerbela türbesi Şiiler ve Sünniler için günümüzde de hala büyük önem görmektedir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat