Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kentsel dönüşümde kira ve kredi desteği nasıl alınır?

3,564
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kentsel dönüşümde kira ve kredi desteği nasıl alınır?

Kentsel dönüşüme giren ve anlaşma ile tahliye edilen binalarda 18 aya kadar kira yardımı yapılır. Yapılacak olan kira yardımının ilk beş aya kadar olan kısmı taşınma masrafları dikkate alınarak peşin olarak ödenir. Ayrıca anlaşma ile tahliye edilen uygulama alanındaki binalarda kiracı veya sınırlı ayni hak sahibi olarak ikamet edenlere veya işyeri işletenlere aylık kira bedelinin iki katı kadar defaten kira yardımı yapılır. 

Kentsel dönüşüm kanunu kapsamında bina sahipleri bankalardan 2 yıl ödemesiz 10 yıl ödemeli devlet destekli kredi kullanabilmektedirler. Aynı kişiye hem kira yardımı hem de kredi faiz desteği yapılmaz. Kira faiz desteğinden faydalananlar ise kira yardımından faydalanamaz. Kira veya kredi faiz desteğinden faydalanmak için binanın riskli bina ve anlaşmalı tahliye etmeleri gerekmektedir.

Özel hesaptan tespit için kredi kullanmak isteyenler bulundukları yerdeki çevre ve şehircilik il müdürlüklerine başvurarak tespit kredisi kullanabilirler. Kredinin geri ödenmesi 24 aydır. Ayrıca riskli olduğu tespit edilen yapılar için de bakanlıkça özel hesaptan yıkım kredisi kullanabilir ve geri ödemesi 24 aydır. 

Ayrıca kanun kapsamında ilgili kurum veya gerçek veya özel hukuk tüzel kişilerince yapılacak olan işlem, sözleşme, devir ve tesciller ile uygulamalar, noter harcı, tapu harcı, belediyelerce alınan harçlar, damga vergisi, veraset ve intigal vergisi, döner sermaye ücreti ve diğer ücretlerden, krediler sebebiyle lehe alınacak paralar ise, banka ve sigorta muameleleri vergiden muaftır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat