Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kemoterapi gören hamile kadınlar nelere dikkat etmeli?

151
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kemoterapi gören hamile kadınlar nelere dikkat etmeli?

Gebelikte uygulanan kemoterapi sürecinde en sık görülen yan etkiler beyaz kan hücrelerinde azalma ile enfeksiyona yatkınlık, kansızlık, yorgunluk,bulantı ve kusma. saç dökülmesi, ağız dişeti ve boğaz problemleri, iştahsızlık, ishal, kabızlık ve özellikle ilacın uygulandığı alandaki cilt problemleridir.  Bulantıyı azaltmak için  yiyecekler in oda sıcaklığında veya soğuk servis edilmesi, sıvıların yavaşça yudumlanarak alınması, kötü koku ve yemek pişirilen ortamlarda bulunmaması önerilir. 

Tolere edilebilecek oranda gebeliğe de uygun egzersizler, bulantı giderici ilaçlar, düzenli bir ağız bakımının uygulanması ilaçların verdiği rahatsızlıkları azaltabilir. Eller sık aralıklarla antibakteriyel sabunla yıkanmalı, nezle, grip, su çiçeği gibi bulaşıcı hastalıkları olanlardan özellikle uzak durulmalı, çiğ sebze, meyveler tüketilmemelidir.

Bunlara ek olarak kemoterapi gören hamilelerde enfeksiyon kaynağı olabileceğinden odada canlı çiçek, ev bitkileri, kuş kafesi, akvaryum, kedi ve köpek bulundurulmamalıdır. 

Ateş, üşüme titreme hissi, yeni ortaya çıkan öksürük, balgam, idrar yaparken yanma, vajinal akıntı, kaşıntı, günde 3 kereden fazla sulu dışkılama, ağızda uçuk veya yara gibi enfeksiyonu düşündüren bulgular olduğunda hemen doktorlarına bildirmeleri konusunda uyarılmalıdırlar. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat