Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Keman öğrenmeye nasıl başlanır?

7,571
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Keman öğrenmeye nasıl başlanır?

Kemanı güzel bir şekilde çalabilmek için doğru tutuş ve doğru duruş çok önemlidir. Ayaklarımızı omuz genişliğinde açıp omuzlarımızı salarak ama dik tutarak keman çalabiliriz. Keman bir yastık yardımıyla sol omuza, köprücük kemiği üzerine yerleştirilir. Başımızı çok az sola çevirip çenenin üzerine bırakıyoruz.


En çok yapılan yanlışlardan biri omuz ile çeneyi sıkıştırmaktır. Oysa başın kendi ağırlığı kemanı tutmak için yeterlidir. En az keman kadar yayı doğru tutmak da önemlidir. Deri ile topuk adı verilen parçanın tam ortasına baş parmağımızı yerleştiririz. 

Tam ortasına orta ve yüzük parmaklarını yerleştirip işaret parmağını tam tellerin üzerine yerleştiririz. Dik bir şekilde de serçe parmağı yerleştirilir. Burada önemli olan dengedir. Yayı dengede tutmamız gerekir. Sol elimizin işaret parmağı ile denge oluşturup yukarı aşağı, ileri geri dairesel hareketlerle sağ el eklemlerinin açılıp kapanmasını gözlemleriz. Bu şekilde eklemlerimizi yumuşatabiliriz. 

Güzel yay tutmak için kalemle de egzersiz yapabiliriz. Kaleme de parmaklarımızı yaya yerleştirdiğimiz gibi yerleştirip yukarı aşağı, ileri geri dairesel hareketlerle sağ el eklemlerinin açılıp kapanmasını gözlemleriz. Bu şekilde kemandan rahatlıkla güzel tonlar çıkarabiliriz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat