Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kekemelik nedir?

23,945
kez izlendi
Puan: 4.47 / 5
Detaylı Açıklama

Kekemelik nedir?

Kekemelik kişinin konuşmasının gerek akıcılık, gerekse zamanlama açısından kendi yaşına uygun şekilde bir bozukluğun olmasıdır.

Ortalama yaş 5

Genelde bu kekemelik 2-7 yaş arasında fark edilebiliyor. Ama ortalama bir yaş olarak 5 yaştan küçük çocuklarda fark edilmeye başlanıyor.

Kekemelik konuşmanın başlamasında, sürdürülmesinde bir problem yaratır. Yani kişi konuşmaya başlayamaz, kelimeye başlayamaz ya da başladığında bunu sürdüremez.

Fizyolojik nedenler

Ünlemler, kesilmeler söz konusu olabilir. Ayrıca anlatmak istediği şeyi daha dolambaçlı bir yoldan anlatmaya başlıyor. Fizyolojik bir rahatsızlıktan dolayı yani konuşmanın gerçekleştiği ağız bölgesiyle ilgili bir problem nedeniyle de kekemelik söz konusu olabilir.

Ama kekemelik rahatsızlığı olanlar bir şarkı söyleme ya da bir şiir okuma durumunda kekemelik sergilemiyorlar. O nedenle fizyolojik bir durumu söz konusu değil.

Stres ortadan kalktığında

Ancak ruhsal rahatsızlıklar, örneğin bir stres, kaygı gibi durumlarda tabii kekemelik ortaya çıkabilir ya da varsa da bu yoğunluğu artabilir. Bu faktörlerin ortadan kalması kişinin rahatlamasına neden olur. Bu da bu tür konuşma bozukluklarını ortadan kaldırabilir.

Özellikle anne baba tutumlarının değişmesi, çocuktan üst düzey bir beklentinin olmaması ya da bu konuda rahat bırakılması bu zemini ortadan kaldırabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat