Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kekeleyen çocuklar nasıl bir eğitim almalı?

32,089
kez izlendi
Puan: 4.58 / 5
Detaylı Açıklama

Kekeleyen çocuklar nasıl bir eğitim almalı?

Öncelikli olarak kekemeliği ortaya çıkaran faktörlerin değerlendirilmesi gerekiyor. Aile içinde veya okulda kekemeliği artıracak ya da tetikleyecek bir durum söz konusuysa bunlar ortadan kaldırıldığı zaman zaten kendiliğinden geçecektir.

Her şey ailede bitiyor

Tabii ki gideceği eğitim kurumunun bu duruma bakış açısı da çocuğun bu sıkıntıdan kurtulmasında önemli bir etken. Bu anlamda ilk olarak ailedeki o durumun değişmesi gerekiyor.

Çocuğun dinlenmesi, konuşurken sözünün kesilmemesi, onunla alay edilmemesi kekemeliğin önüne geçecektir. Normal derslere tabii ki girebilir girecektir de, bu anlamda bir kısıtlama yok.

Aslında bir çocuk şiir okuyabiliyorsa, şarkı söyleyebiliyorsa normal de konuşabiliyor. Ancak kekemeliği ortaya çıkaran faktörler söz konusu. Bu faktörler zaten elimine edilebilir. Bu anlamda diğer çocukların gittiği normal okullara gidebilirler.

Hangi durumlarda uzmana gitmelisiniz?

Ancak kekemelikle beraber bazı sıkıntılı durumlar, örneğin bir öğrenme güçlüğü söz konusuysa ya da ekstradan bir zihinsel gerilik söz konusuysa bunlar için özel eğitim alabilir.

Ayrıca kekemelik çok üst düzeydeyse ve geçmiyorsa, bir konuşma ve dil terapistinden bu anlamda yardım alınabilir. Ancak eğitimine yine devam edecektir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat