Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kegel egzersizi nasıl yapılır?

119,446
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kegel egzersizi nasıl yapılır?

Kegel egzersizi pelvis tabanlı, idrar tutmaya yarayan kasların çalıştırılması esasına dayanır. Bu kasların çalışması kasların sıkılıp gevşetilmesiyle gerçekleşir. Kegel egzersizi için öncelikle dik oturmalı ve hafifçe öne eğilmeliyiz. Bu yöntem kasları hissetmek adına yeni egzersiz yapmaya başlarken faydalıdır. Eğer kişi yatarak ya da ayakta rahat edecekse egzersiz bu şekilde de yapılabilir.

Kegel egzersizinde anüs kası nefes alırken sıkılır nefes verirken ise gevşetilir. Bu egzersiz ilk başlandığından 4 veya 5 defa olmak üzere tekrarlanır. Her nefes alışverişinde anüs kası sıkılır ve gevşetilir. Bu şekilde bu bölgedeki kaslar çalışmaya başlar.

İdrar tutmaya yarayan kasları bulmak 2. aşamadır. Bu kasları tuvalete çıktığınızda idrarınızı tutarak keşfedebilirsiniz. Bu kaslar kısa kaslardır, dolayısıyla bu kasları daha kısa sürelerle sıkıp bırakabilirsiniz. 3. aşama ise vajin kası ile çalışmaktan geçer. Bu kas anüs ve idrar kaslarının tam ortasında yer alır. Bu kası da nefes alırken sıkıp nefes verirken gevşetiriz.

Her üç kası da günde en az 3 kere çalıştırmak gerekir. Zamanla isterseniz egzersizlerin süresini ve sayısını da arttırabilirsiniz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat