Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kedimin midesinde yabancı cisim var, ne yapmalıyım?

2,532
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kedimin midesinde yabancı cisim var, ne yapmalıyım?

Kedilerin midesinde oluşabilecek belli yabancı cisimler yavru kedilerde daha sık görülür. Çünkü yavru kediler oyuncudurlar, yaramazdırlar, çevresindeki her objeyi koklayarak, dokunarak hatta yiyerek tanımaya çalışırlar. Bu noktada vücutlarına zarar verecek belli yabancı cisimleri de yalama içgüdüsüyle ağızdan mideye alabilirler.

Böyle durumda kedimizin hareketleri durgunlaşır, yemeğe ve suya karşı ilgisi oldukça azalır, bir köşede uyur vaziyette çevresine ilgisi azalmış bir şekilde durararak dikkatli bir sahibin dikkatini çeker.
Yabancı cisim eğer midedeyse ya da ince bağırsaktaysa genelde hep kusma şeklinde kendini gösterir. Yabancı cisim kalın bağırsaklara geçmişse kabızlık şeklinde karşımıza çıkar. Bu tarz
bulgularda hekime başvurulmalıdır.

Hekimin röntgen çekimi yapar ve ve röntgende yabancı cismin varlığı
tespit edilir. Eğer yabancı cisim midede ve bağırsaklarda tespit edilmişse, bu cisim bir problem teşkil etmeyecek şekilde ise orda bırakılması, onun sindirim sisteminden uygun diyetle
sonrasında kullanılacak belli ilaçlarla, gaytalama yoluyla, dışkılamayla dışarı atılması sağlanır. Ama vücut açısından risk arzedek nitelikte ve büyüklükte ise, sindirim siteminden çıkamayacaksa o zaman uygulanacak operasyonla o yabancı cismin vücudun dışına alınması en doğru yöntemdir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat