Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kedilere kist aşısı ne zaman yaptırılmalı?

6,372
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kedilere kist aşısı ne zaman yaptırılmalı?

Kedilerde bulunan ekinokokus granozis adı verilen bir tür tenya olan parazit insana bulaşma ihtimali yoktur. Bu tenya türü kedilerin vücudunda yaşama ve kedinin bir konak olarak hastalığın taşıyıcısı olmasına da neden olmaz.

Ancak ekinokokus multilokularis olarak nitelenen parazit kedilerde gelişebilir ve insana bulaşabilir. Bu parazit genellikle enfekte kedinin dışkısı ile bulaşır ve insan vücuduna girdiğinde vücutta kist benzeri yapılar oluşturur.

Evde beslenen kedilerde bu parazitin görülme ihtimali çok düşüktür. Ekinokokus multilokularis insanlara genellikle ev kedilerinden değil dışarıda yaşayan enfekte olmuş kedilerin dışkısıyla temas etmiş gıda maddeleri yolu ile bulaşır. Ayrıca insanların ayakkabıları ile dışarıdan taşıdıkları ya da dış ortamdan gelen toz vs. ile parazit evde beslenen kedilere de geçebilir.

Parazitin evde beslenen kedilere bulaşma riskini ortadan kaldırmak için risk faktörü yüksek kedilerde 4 haftada bir, risk düzeyi düşük kedilerde ise 3 ayda bir kist aşısı uygulanır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat