Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kedilerde egzama tedavisi nasıl yapılır?

20,623
kez izlendi
Puan: 1.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kedilerde egzama tedavisi nasıl yapılır?

Egzama, köpeklerde olduğu gibi kedilerde de olabilir. Burdaki en önemli faktörlerden biri stres faktörüdür. Çünkü kediler köpeklere nazaran stres faktöründen çok daha çabuk etkilenir. Bulunduğu ortamın değiştirilmesi, sahip değişimi, yatağının, mamasının değişmesi kediler için stres faktörüdür. Bu noktada egzamatör yaralar vücudun herhangi bir yerinde olabildiği gibi tüm vücutta
da olabilir. Egzama, herhangi bir viral, bakteriyel, parazitel olguyla bereaber seyredilebileceği gibi tek başına bir hormonel bulgu şeklinde de karşımıza çıkabilir.

Genelde bu tarz egzamatik durumlarda kedimizde normalden fazla olan kaşınma, vücuttaki tüylerin öbek öbek dökülmesi buna bağlı tüy örtüsünün bozulması, tüydeki kepeklenmeler, tüylerin yerli yersiz bazı yerlerde uzun, bazı yerlerde kısa olması şeklinde lezyoner olarak kendini belli eder. Tüylerin döküldüğü yerlerde, içi iltihaplı yaralar ya da deride renk değişikliği şeklinde de hastalık kendini belli eder. İçsel ya da dışardan bit, pire, kene gibi belli parazitlere bağlı durumlar da derideki bu tarz değişikliklere neden olur.

Gıda hassasiyeti önemlidir

İçsel sebeplerde gıda hasasiyeti çok önemlidir. Bazı gıdasal nedenlere karşı alerjik iritasyon gelişir. Özellikle protein metabolizmasına bağlı alerjik iritasyon, karaciğerde
belli enzimin titresini değiştirir. Buna bağlı olarak karaciğerin aynası deri olduğu için karaciğerdeki bu tarz bozukluklar dermatolojik bulgular şeklinde vücutta kendini belli eder.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat