Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kedilerde bağırsak iltihabı neden olur?

9,141
kez izlendi
Puan: 3.57 / 5
Detaylı Açıklama

Kedilerde bağırsak iltihabı neden olur?

Kedilerde enfeksiyonel durumlara bağlı olarak patolojik yangılanmalar, iltihabik bozukluklar oluşabilir. Bu oluşumlara kolit adı verilir. Kolit ince ve kalın bağırsakta oluşabilir. Haftalık rutin kum kabı temizliğinden de sorunu tespit edebiliriz.

Kedinin dışkısının normalden daha yumuşak olması, ishal olması, dışkının farklı kokması ve renginin değişik olması, dışkı üzerinde yumurta beyazı kıvamında mukuslu bir akıntının olması, parazitlere ve kana rastlanması gibi belirtiler gözlenebilir.

Kedilerde bağırsak iltihabı; ani gıda değişimleri, mama markasının değiştirilmesi, mamanın içindeki proteinin sindirilememesi, ince bağırsaktan farklı enzimlerin salgılanamaması, karaciğer, böbrek ya da pankreasa bağlı sistemik organ hastalıkları da belirtiler arasında yer alır.

Eğer kedilerde ishal 2 - 3 günden fazla sürüyorsa, kusma varsa, dışkıdaki değişiklikler de göz önünde bulundurularak veterinere gitmek gerekir. Gayta ve kan tahlilleri ile sorun tespit edilebilir. Kedilerde bağırsak iltihabı tedavisi için uygun antibiyotik, ilaç, uygun mama yöntemleri tercih edilebilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat