Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kedi tüyü kist yapar mı?

116,463
kez izlendi
Puan: 4.96 / 5
Detaylı Açıklama

Kedi tüyü kist yapar mı?

Kedi tüyü tek başına kist yapmaz. Kisti yapan köpek ve kedilerin sindirim sisteminde yaşayan bir tür parazittir. Bu parazit kediye dışarıdan bulaşır ve sindirim sistemine yerleşir. Kediler kendilerini yalayarak temizledikleri için parazitin yumurtaları kedinin tüylerine bulaşır. 


Bu enfekte olmuş tüy bir şekilde nefes ya da yemek borusuna kaçarsa düşük bir ihtimalle de olsa kiste neden olabilir. Aslında bu kist vücuda giren parazitin kendisidir. İnsan sindiriminde emilirse buradan karaciğere gider ve küçük bir ihtimalle buraya yerleşir ve çoğalır. Çoğalınca da kist hidatik ya da hidatik kisti adı verilen keseler ortaya çıkar. Bu keseler ameliyatla vücuttan uzaklaştırılabilir. 

Ancak unutmamak gerekir ki enfekte tüy sadece aşısız kedi ya da köpeklerde olabilir. Kedilerin iç ve dış parazit aşıları kiste neden olan parazite karşı etkilidir. Düzenli olarak parazit aşıları yapılan bir kedi bu parazite konak olmayacağı için tüylerinin yutulması herhangi bir şekilde kist yapmaz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat