Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kedi kumu türleri nelerdir?

8,526
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kedi kumu türleri nelerdir?

Kedi kumu olarak kullanılan birçok madde var. Bunların en yaygınları sepiolit, bentonit, diatomit ve silika gibi doğal madenlerden elde edilen maddeler. Bu madenlerden elde edilen kedi kumlarının da kendilerine göre avantajları ve dezavantajları var.

Diatomit bazlı kedi kumlarının emicilik kapasiteleri son derece yüksektir. Diatomit kumlar doğal olarak elde edilir ve kırılarak küçük parçalar haline getirildikten sonra kullanıma sürülür. Diatomit kedi kumlarının en büyük dezavantajlarından biri ince taneli olduğu için kedinin ayaklarına yapışabilmesidir. Kedinin ayaklarına yapışan kum ve tozlar eve yayılabilir.

Bentonit bazlı kumlar daha çok tercih edilir. Bu tür kedi kumları idrarla karşılaştığında çok hızlı bir şekilde sıvıyı emer ve topaklaşıp taş haline gelir. Bu kumlar kedinin dışkısındaki sıvıları da hızla emer ve dışkının etrafını sararak kurumasını sağlar ve kokuyu önler. Topaklaşan kedi kumları diğer türlere göre daha pratik bir şekilde temizlenebilir. Topaklar temizlenerek idrar ve dışkı kedi kumu kabından uzaklaştırıldığı için kum kedi için daha hijyenik hale gelir, böylece kedi idrarınını yaptıktan sonra tekrar idrararıyla temas kurmaz.

Son yıllarda en çok tercih edilen kedi kumu türlerinden biri de silika kumlardır. Silika bebek bezlerinde de kullanılan sıvı emici özelliğe sahip bir maddedir. Silika kristalleri kendi ağırlıklarının yüzde 50'si kadar sıvıyı emip, içine hapsedebilir. Silika kedi kumları dışkıyı da hızlıca kuruttuğu için ortama koku yayılmasını önler.

Günümüzde ağaç bazlı kedi kumları da yaygındır. Bunlar, ağaçların parçalanması ile elde edilir ve doğal olmayan bir madde içermez.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat