Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Keçe nakışı nasıl yapılır?

23,123
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Keçe nakışı nasıl yapılır?

Keçe nakışı, renkli yün elyafların özel iğneler yardımıyla keçe kumaşlara işlenmesi tekniğidir. İşlemede doğal yün lifleri kullanılır. Kullanılan özel iğneler, elyaf tellerinin her seferinde keçe kumaşın altına geçmesini ve elyaf üzerinde renkli bir tabaka oluşmasını sağlar. Keçe nakışında desenler de bu şekilde elde edilir. En sonunda 


Keçe nakışı yapmak için önce istediğiniz deseni kağıda çizi. Sonra koyu renkli yazan bir kurşun kalemle çizdiğiniz resmin üzerinden geçin ve çizgileri kalınlaştırın. Daha sonra desen ters çevrilerek kumaşa uygulanacak. Deseni keçeye geçirmek için eski bir teknik olan kaşıkla geçirme tekniği kullanılacak. 

Şimdi kağıdın desen olan yüzünü keçe kumaşın üzerine sabitleyin. Şimdi herhangi metal bir yemek kaşığıyla desenin çizgilerinin üzerinden yuvarlak hareketlerle bastırarak geçin. Bunu yaptığınızda desen kumaşa geçecektir. Desenin eksik kalan kısımlarını kumaş üzerinde tamamlayabilirsiniz. 

Şimdi büyükçe ve düz bir süngeri alıp, deseni işleyeceğiniz bölümün altına koyun. Şimdi hangi renk yün elyaf kullanacağınızı seçin. Şimdi yün elyaftan dikkatlice lifleri zedelemeden bir parça koparın. Daha sonra kopardığınız lif parçasını çekip uzatarak koparın ve bu işlemi birkaç kez tekrarlayın. 

Sonra elinizdeki lifi, desenin işleyeceğiniz bölümüne dikkatlice yerleştirin. Şimdi özel iğneyi alın. Keçe nakışında ucunda 10-20 iğne bulunan iğne kalemleri kullanılır. Bu iğneler her seferinde birçok lifi keçenin içine gömer. İğneyle yavaş yavaş elyafın üzerinde geçerek elyafı keçeye yedirin. 

Aynı şekilde diğer renkleri de işleyin. Küçük ve ince noktaları işlemek için tek iğne kullanın.

En son olarak yaptığınız desenin kenarlarını, büktüğünüz yün ile toparlayın. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat