Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kayısılı pilav yapmanın püf noktaları nelerdir?

376
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kayısılı pilav yapmanın püf noktaları nelerdir?

Kayısılı pilav yapmanın incelikleri

- Pilav pişirirken ölçü her pilavda olduğu gibi, 1 bardak pirince 1,5 su bardağı sudur.
- Pilavın tane tane olabilmesi için pişirirken çok fazla karıştırmamak gerekir, aksi halde pirinç taneleri kırılacak, nişastası çıkacak ve pilav daha lapa bir görünüm alacaktır. 
- Pirinçteki nişastayı azaltmak için pilav yapmadan önce pirinçlerin ılık suda iyice yıkanması veya yarım saat ılık suda beklettikten sonra suyunun iyice süzülmesi gerekir.
- Pirinç pilavını pişirirken suyunu iyice çektiğinden emin olunmalıdır. Pirinçlerin tavaya yapışmaması ve daha lezzetli bir pilav elde etmek için ocakta ateşi en kısıkta tutmak gerekir. 
- Pilavı ateşten aldıktan sonra hemen servis etmek yerine, pirinçlerin içinde kalması olası fazla nemi almak için tencerenin üzerine bir havlu örtüp kapağı kapatarak pilav demlenmelidir. Bu sayede aynı zamanda kapaktaki su buharının da pilava gelmesi engellenebilir. 
- Pilavı en aşağı 15 - 20 dakika dinlendirmek daha lezzetli olmasını ve pirinçlerin de tane tane olmasını sağlayacaktır. 
- Kayısılı pilavda kuru kayısı dışında güneşte doğal yöntemlerle kurutulmuş günkurusunu da kullanabilirsiniz. Günkurusu tamamen doğal yöntemlerle elde edildiğinden pilava ayrı bir lezzet katacaktır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat