Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kaygı (anksiyete) bozuklukları tedavisinde EMDR yöntemi etkili midir?

7,322
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kaygı (anksiyete) bozuklukları tedavisinde EMDR yöntemi etkili midir?

Kaygı (anksiyete) bozuklukları çok geniş bir yelpazeyi kapsayan birkaç psikolojik sorunun dahil olduğu bir psikolojik sorunlar kümesini ifade etmektedir. Panik atak, takıntı hastalığı, sosyal fobi, basit fobiler, yaygınlaşmış kaygı bozukluğu sorunlarının hepsi kaygı bozukluğu kategorisi altındadır. Bu sorunların hepsinde kişinin kontrol edemediği ve otomatik bir şekilde kendini gösteren kaygı, korku, sıkıntı, tedirginlik, huzursuzluk duyguları hakimdir. Şunu da vurgulamak önemli; kaygı fazlalığı sorunu sadece kaygı bozukluklarında görülmez; kaygı bozukluğu kategorisi altında yer almayan diğer birçok psikolojik sorunun temelinde de kaygı fazlalığı yer alır. Kaygı fazlılığı sorununun kaygı bozukluğu kategorisine girmeyen başka psikolojik sorunlarda da var olduğunu danışanlarla yaptığım klinik değerlendirmelerde sıkça görürüm. Örneğin hastalık hastalığı, psikosomatik sorunlar, depresyon, kişilik bozuklukları gibi sorunlara sahip kişilerin klinik değerlendirmeleri yapıldığında karşımıza çoğunlukla kaygı fazlalığı sorunu da çıkar.  

Kaygı bozukluğu altındaki her sorunun temelinde birikmiş kaygı fazlalığı yer almaktadır. Özellikle çocukluk ve ergenlik dönemindekiler olmak üzere geçmiş dönem yaşanan olumsuz olayların ve maruz kalınan olumsuz durumların kaygı yüklü travmatik etkileri  beynimizin "limbik sistem" dediğimiz bölgesindeki organlarda depolanır. Depolanan kaygı duygusu öyle bir aşamaya gelir ki kişi kontrolsüz bir şekilde kaygı, korku, huzursuzluk, tedirginlik hissiyatlarını elinde olmadan yaşamaya başlar. Depolanmış kaygı birikimi kişiden kişiye değişen bir şekilde kişi de panik atak, takıntı hastalığı, sosyal fobi, basit fobiler, yaygınlaşmış kaygı bozukluğu sorunlarından biri kendini gösterir. 

Tanısı ve ismi ne olursa olsun kaygı bozukluğu yaşayan birinin bu sorunundan kurtulması için hali hazırda birikmiş olan travmatik kaygı fazlalığının psikoterapide boşaltılması gerekir. EMDR yöntemi diğer psikoterapi yöntemleri ile kıyaslandığında kaygı fazlalığının boşaltılmasında ve kaygı bozukluklarının ortadan kaldırılmasında ciddi ölçüde etkili bir tekniktir. Kaygı fazlalığının yol açtığı kaygı bozuklukları kategorisine dahil bütün psikolojik sorunlarda (panik atak, takıntı hastalığı, sosyal fobi, basit fobiler, yaygınlaşmış kaygı bozukluğu) ve kaygı bozuklukları kategorisine girmeyen ancak kaygı fazlalığının bulunduğu diğer birçok psikolojik sorunda kaygı fazlalığının boşaltılması için EMDR yönteminden de yararlanılarak psikoterapi ile müdahale yapılır. EMDR çalışması ilerledikçe kaygı fazlalığının boşaltılma seviyesine paralel olarak kişi yaşadığı kaygı bozukluğu sorununun kademe kademe azaldığını ve sonunda tamamen ortadan kalktığına şahit olur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat