Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kayalık zeminlerde jip nasıl kullanılır?

13,651
kez izlendi
Puan: 4.15 / 5
Detaylı Açıklama

Kayalık zeminlerde jip nasıl kullanılır?

Kayalık zeminler aracı mekanik olarak en fazla zorlayan zeminlerdir. Sert zeminde ilerlerken bütün o darbeler aracın aktarma organlarına, oradan da içeride oturan kişinin vücuduna zarar verebilir.

Bu darbeler araçtaki kişinin bel kemiğine, boyun eklemlerine, ellerine ciddi zarar verebilir. El parmak kırılması da çok sık rastlanan bir faktör.

Direksiyona parmaklarınızı geçirerek tutmamalısınız. Başparmaklar direksiyon simidine oturacak şekilde, sıkıca tutulmalı.

Sürüş esnasında tekerleğin her kayaya çarpışında direksiyon sizin kontrolünüz dışında dönebilir ve iç kısmı parmaklarınıza zarar verir.

Kayalık zeminde direksiyon tutuşu

Kayalık zeminde direksiyon tutuşu diğer Off-Road zeminlerindekinden pek farklı değil. Böyle durumlarda aracı yine direksiyonu 10?u 10 geçe pozisyonunda, başparmaklar direksiyon simidine geçirilmemiş ve direksiyonun üzerinde olacak pozisyonda kullanmalı. Burada oturuş pozisyonumuz da çok önemli.

Dik ve ileri doğru oturun

Off-Road için gerekli olan oturuş ve direksiyonu tutuş pozisyonu, araçta mümkün olduğunca yakına hâkim olacak şekilde dik ve ileriye, yakını görecekmiş şekildedir.

Direksiyonu tutuşumuzda da kollar direksiyona en fazla kuvveti uygulayabileceğimiz kıvrıklıkta olmalı.

Hızı zemin özelliklerine göre seçin

Kayalık zeminde jip kullanırken, zeminin ağırlığına göre, yani zorluğuna göre bir hız seçmemiz lazım. Bu da genelde minimumda bir hız olmalı.

Lastik havalarını ps cinsinden en az 4 puan, 5 puan aşağıya indirmemiz gerekli. Kayalık bölgelerde % 80 performans gösteren bu lastiğin kenarları desenli, duvarları korumalıdır.

Ayrıca bu tür lastikleri kayalık zeminde kullanırken fabrika verilerinin 4 puan altında bir hava uygulamak gerekir.

Son olarak, kayaların, aracın altından geçen kısımlarına mekanik zararlar vermemesine dikkat etmelisiniz.

Bir kayalık arazide ilerlerken önünüze bir çıkıntı varsa ve aracınızın ön defransiyelinin sağ tarafta ve aşağıya yakın olduğunu bilmeli; o bölümü ondan uzak bir noktaya getirmeli; yani aracın nabzını altına zarar vermeyecek şekilde yolu kullanmalısınız.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat