Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Katarakt nasıl oluşur?

11,530
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Katarakt nasıl oluşur?

İnsanların göz içinde bulunan bir göz lensi var. Katarakt, gözümüzün içindeki bu lensin saydamlığını kaybetmesi sorunu olarak açıklanabilir. Yeni oluşan bir doku değil. Bu lens, gözbebeğinin hemen arkasında duruyor ve aşağı yukarı nohut büyüklüğünde saydam bir küreden ibaret. Bu saydam küre, yaş ilerledikçe saydamlığını kaybediyor, hafif hafif puslanmaya başlıyor ve kişi net bir şekilde görememeye başlıyor. Buna katarakt deniyor ve bu durum yavaş yavaş oluşuyor. 

Katarakt normalde ileri yaş hastalığıdır. Bir şekilde vücut dokularının eskimesi ile ilgili bir durum, ancak zamanımızda 50'li yaşlarda, hatta 40'lı yaşlardaki kişilerde daha fazla katarakt sorunu görmeye başladık. 

Katarakt ameliyatı 10 - 15 sene erkene kaydı. Bununla ilgili henüz kesinleşmiş bir araştırma ve sonuçları yok, ancak çevre şartları ile ilişkilendirmemiz söz konusu. Nihayetinde elimizdeki verilere göre, ağırlıkla 50'li yaşlarda gördüğümüz katarakt başlangıcı, 40'lı, hatta 30'lu yaşlarda bile görülmeye başlanmış durumda.

Ancak katarakt sorunu çözümsüz değil. Katarakt ile ilgili son yıllarda pek çok teknik bulunmuş durumda. Fako emulsification tekniği ile katarakt tedavisi bunlardan biri. FAKO tekniği ile katarakt tedavisi nasıl yapılır, öğrenmek istiyorsanız videomuzu izleyebilirsiniz: FAKO tekniği ile katarakt tedavisi nasıl yapılır?

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat