Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Karlı ve buzlu havada yola çıkmadan önce aracımızı nasıl kontrol etmeliyiz?

5,877
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Karlı ve buzlu havada yola çıkmadan önce aracımızı nasıl kontrol etmeliyiz?

Karlı ve buzlu havada yola çıkmadan önce aracımızda kontrol etmemiz gereken ilk nokta lastiklerin havasıdır. Lastik havaları sürüş güvenliği için çok önemlidir. Lastiklere fabrika hava değerinden %10 fazlasını basmamız gerekir. 

Lastiğin üstündeki desenlerin dişlerinin açılması lastiğin yere tutunmasını kolaylaştırır. Lastik havalarının doğru olması fren mesafesini de azaltır. Aynı zamanda aracın stepnesinin de havası kontrol edilmeli ve stepneyi daima araçta ve sağlam olarak bulundurmalıyız.

Karlı ve buzlu havada yola çıkmadan önce kontrol etmemiz gereken bir diğer konu ise aracın elektrik tesisatıdır. Farlar, sinyaller, stop lambaları, sis farları karlı ve buzlu havalarda daha çok önem taşır. 

Karlı ve buzlu havalarda görüş mesafesi düşük olduğu için yayaların ve diğer araçların bizim ne yapcağımızı olabildiğince erken görmesi çok önemlidir. Bu yüzden aracın elektrik tesisatının eksiksiz olarak çalışması gerkir.

Karlı ve buzlu havalarda motor bölümünde kontrol edilmesi gereken noktalar ise motor suyu, motor yağı, fren hidroliği, direksiyon hidroliğidir. Bu sıvıların hepsinin değerleri maksimum ve minumum seviyenin arasında olmalıdır. 

Kontrol etmemiz gereken son sıvı cam suyudur. Cam suyu sürüş güvenliği için sürekli dolu olmalıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat