Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Karından sıvı alma işlemi nasıl yapılır?

51,702
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Karından sıvı alma işlemi nasıl yapılır?

Parasentez karnın damardan fakir olan bazı noktalarından yapılmalıdır. Bir iğne yardımıyla karın duvarı ve deri altından ilerlenerek karnın içine girilir. Bir şırınga yani enjektör yardımıyla karın içindeki sıvı alınır. 

Eğer karındaki su çok fazla ise ve boşaltılması gerekiyorsa bir serum seti ile birlikte şişe içinde biriktirilebilir. Genellikle karnın içindeki suyun basıncının fazla olması iğne yardımıyla serum setinden sıvının şişeye akması için yeterlidir. 

İşlem mutlaka karnın damardan fakir bölgelerinden yapılmalıdır. Bu bölgeler göbek ile leğen kemiğinin öndeki çıkıntılarını birleştiren sol ve sağ, özellikle soldaki 1/3'lük kısımdır. Şemadaki çarpının bulunduğu bölgelere iğne ile girilerek karın içi sıvıyı almak mümkündür. Bir defada 4 -5  litre su alınabilir. 

Su herhangi bir önlem alınmadan alınabilir. 5 litrenin üzerinde su almak ise dolaşım bozukluklarına yol açabilir. Bunun için hastaya dışarıdan albümin denilen damar içi sıvıyı tutan maddeleri vermek gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat