Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Karın içi kanserlerinin tedavisi nasıl yapılır?

13,765
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Karın içi kanserlerinin tedavisi nasıl yapılır?

Karın içi kanserlerinin tedavisine başlamadan önce kanserin hangi organdan, hangi sistemden kaynaklandığını bilmek gerekir. İkinci nokta ise hastalığın evresidir. Karın içinde çok sayıda organ ve sistem bulunur. Karaciğer, kalın bağırsak, ince bağırsak, pankreas; kadınlarda overler (yumurtalıklar), rahim gibi organların hangisinde veya hangilerinde olduğu ile bu kanserin ulaştığı evre tedavi prosedürünün hazırlanmasında etkilidir. 

Erken evrede yakalanmış kanserlerin öncelikli tedavici cerrahi tedavidir. Hatta sadece cerrahi ile tedavi edilebilen kanserler de bulunur. Ancak bazen bu hastalıklar daha ileri evrelerde yakalandıkları zaman cerrahiye ek olarak kemoterapi, bazen de radyoterapi gibi ek tedaviler gerekebilir. Kimi zaman da kanserin evresi daha ileri seviyedeyse, kemoterapi ya da radyoterapi gibi bir tedaviyi cerrahi öncesine çekmek gerekebiliyor. Dolayısıyla, karın içi kanserlerin tedavisinde tedavi protokolü kanserin hangi evrede ve hangi organda olduğuna göre değişmekle birlikte, karın içi kanserleri multidisipliner bir yöntemle tedavi edilir. 

Bazen karın içinde organlardan kaynaklı kanserler, periton adı verilen karın içi zarını da tutabilir. Oldukça yaygınlaşabilir, karın içinde asit dediğimiz sıvı birikimine gidebilir. Böyle durumlarda ise bu tedaviye ek  olarak yine cerrahiyi takiben sıcak kemoterapi (HIPEC) uygulanır. 

Karın içi kanserlerinde karın zarının da tutulduğu ve karın içinde sıvı birikmesi durumunda sıcak kemoterapi uygulanır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat