Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Karın duvarı fıtığı kimlerde görülür?

3,297
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Karın duvarı fıtığı kimlerde görülür?

Karın duvarı fıtıklarında bebeklik ve çocukluk çağı fıtıkları olarak söylemek gerekir. Bunlar da kasık bölgesinde ve göbek bölgesinde daha sık görülen fıtıklar olabilir. Bunların önemi bebeklik çağında bebeğin kendini ifade edememesi, annesinin de bebekte bir fıtık olup olmadığını bilememesinden kaynaklanır. Çocuk ağladığında veya ıkındığında fıtık bölgesinde bir şişlik oluşur. Bağırsak o fıtığın içine girer ve bu da bebeğin hayatını tehdit eder. Dolayısıyla huzursuz, ağlayan ya da mama alamayan, kusan bebeklerin kasık bölgelerinde fıtık olup olmadığının kontrol edilmesi gerekir.

Diğer hasta grubu ise yaşlı ve kendini ifade edemeyen hastalar ile kilolu ve şişman hastalardır. Bunlarda da genel durum bozukluğu, gıda alamama, kusma ve karın ağrısı gibi şikayetler varsa, fıtık açısından kasık bölgesine bakılması ve burada boğulmuş bir fıtık olup olmadığının kontrol edilmesi gerekir. Bu, hasta yakınları tarafından daha önce bilinen bir fıtık olabilir, içine organların girip geriye ittirilememesi tablosu gerçekleşebilir. Bu durumda bu hastalar için "fıtığı boğuldu" ifadesi kullanılır. Bu hastaların mutlaka hastane şartlarında tedavi edilmesi, fıtıklarının tamir edilmesi gerekir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat