Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Karadelikler nasıl hareket eder?

1,651
kez izlendi
Puan: 1.62 / 5
Detaylı Açıklama

Karadelikler nasıl hareket eder?

Karadelikler büyük yıldızlar ömürlerini tamamlamasıyla oluşur. YIldız yok olurken dış kısmındaki kütleyi uzaya atar. Yıldızın çekirdek kısmındaki kütle ise çekim kuvvetinin etkisi sonucu kendi içine çöker. Yıldızın kendi içine çökmesiyle madde çok büyük oranlarda küçülür ve yoğunlaşır.

Karadelikleri oluşturan materyalin insanoğlunun bildiği tüm materyallerden daha yoğun ve ağır olduğu öngörülür. Yaklaşık bir yemek kaşığı karadelik materyalinin tonlarca gelebileceği hesaplanır.

Karadelikler içerdikleri maddenin yoğunluğuna doğru oranla çok güçlü bir çekim kuvvetine sahiptir. Öyle ki karadelik yakınındaki hiçbir madde çekim gücünden kaçamaz. Karadelik çekim alanı içindeki bütün kütleyi çeker ve kendi kütlesine dahil eder.

Karadelikler sadece maddeyi değil enerjiyi de hapseder. Tıpkı madde gibi enerjide karadeliğin güçlü çekim etkisinden kurtulamaz. Mesela karadeliğin çekim alanından geçen bir ışık demeti çekime yakalanır ve karadelik tarafından emilir.

Karadeliklerin şekli ya da biçimi tam olarak bilinmiyor. Gerçekten bir başı ya da sonu var mı, bir delik şeklinde mi yoksa disk şeklinde mi oldukları bilinmiyor.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat