Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Karadelik nedir?

5,529
kez izlendi
Puan: 3.89 / 5
Detaylı Açıklama

Karadelik nedir?

Karadelik dev yıldızların yok olmasıyla ortaya çıkan sırları henüz tam olarak aydınlatılamamış gökcisimleridir. Dev yıldızlar hayatlarını
tamamlarken patlar ve dış kütlelerini uzaya atar. Yıldızın iç kısmı ise çok büyük bir hızla kendi içine çöker. Çökme öyle hızlı güçlüdür ki bu
herhangi bir şekilde duramaz. Bu aşamadan sonra madde kaybolurcasına hareket eder ve çökme tamamlandığında bir karadelik oluşur.

Karadelikler şu anki teknoloji ile doğrudan gözlemlenemez. Karadeliklerin çekim kuvvetleri o kadar güçlüdür ki çevresindeki bütün maddeleri hatta ışığı bile içine çeker. Araştırmacılar karadelikleri de ancak çevrelerine uyguladığı bu çekim gücünün etkileri sayesinde gözlemleyebilir.

Dünyaya yakın bir noktada karadelik yoktur. Ancak Samanyolu Galaksisi'nin merkezinde dev bir karadelik olduğu biliniyor. Karadeliklere yapılan dev nitelemesi büyüklüğü ifade etmez kütleyi ifade eder. Örneğin biliminsanları Samanyolu'nun merkezindeki karadeliğin kütlesinin 2,5 milyon tane güneşin kütlesine eşit olduğunu hesaplamışlardır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat