Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kapadokya'daki Peri Bacaları nasıl oluşmuş?

39,459
kez izlendi
Puan: 4.15 / 5
Detaylı Açıklama

Kapadokya'daki Peri Bacaları nasıl oluşmuş?

Peri bacaları dünyanın birçok yerinde örnekleri olan bir tür yer şeklidir. Oluşumları günümüzden milyonlarca yıl öncesine dayanır. Peri bacaları şöyle oluşur: Bir ya da daha fazla yanardağ çevresine zamanla milyarlarca ton kül ve lav püskürtür. Bu volkanik atıklar zamanla toprak üstünde birikir ve kalın bir katman haline gelir. Daha sonra rüzgar ve su hafif maddeleri sürükleyerek başka bir yere taşır. Sürüklenemeyen daha sert malzemeler ise açığa çıkar ve Peri Bacası olarak bildiğimiz yer şekillerini ortaya çıkarır.

Kapadokya, yani Nevşehir'in Ürgüp, Göreme ve Avanos ilçelerini kapsayan bölge Peri Bacalarının dünyaca ünlü örneklerini barındırır. Kapadokya'daki Peri Bacalarının oluşum süreci günümüzden yaklaşık 60 milyon yıl önce başladı. Kapadokya çevresindeki Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ volkanlarının faaliyete geçtiği bu dönemde bölge tamamen volkanik atıklarla kaplandı. Daha sonra volkanların faaliyetleri sona erdi. Sonraki 60 milyon yıl boyunca rüzgar ve su volkanik katmanı aşındırdı ve ortaya doğa harikası Peri Bacaları çıktı. Peribacaları daha sonra insanlar tarafından içleri oyularak barınak, ibadethane vs. olarak kullanıldı. Günümüzde bile bölgedeki Peri Bacaları ev, otel ve depo olarak kullanılmaya devam ediyor.

Kapadokya'da Peri Bacası oluşumları için en güzel örnekleri Avanos, Ürgüp, Göreme, Akvadi, Uçhisar ve Ortahisar Kaleleri, Güvercinlik Vadisi ve Çavuşin gibi bölgelerde görülebilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat