Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kanserli çocuk beslenmesi nasıl olmalıdır?

1,245
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kanserli çocuk beslenmesi nasıl olmalıdır?

Kanserli çocuklar hem kanserin yan etkileri hem de tedavide kullanılan ilaçların yan etkilerine bağlı olarak oldukça iştahsız olur. Bunu anoreksi de deniyor. 

Çocuklara kanser tedavisi için verilen ilaçlar çocukların damak tadını da olumsuz yönde etkiliyor. Bu nedenle kanserli çocuklar daha önce sevdikleri birçok gıdayı artık sevmemeye, tedavi gördükleri dönemde reddetmeye başlıyorlar. Bu nedenle kanser tedavisi gören çocuklar bu dönemde az yemeğe çok meyilliler. 

Oysaki kemoterapi gören çocukların protein ağırlıklı beslenmesi, vücutlarının güçlendirilmesi gerekiyor. 

Kanserli çocukların ailelerinin çocuklarını olabildiğince proteinden zengin gıdalarla beslemesi gerekir.

Bir başka grup çocuk hasta da yüksek dozda kortizon alan hastalardır. Onlarda da tam tersine, bir iştah açılması, sürekli yeme isteği görülür. Ancak kortizon vücutta su ve tuzun tutulmasına neden olduğundan, tansiyonun ve kan şekerinin aşırı yükselmesine yol açar. Çocuğu yüksek doz kortizon alan ailelerin kortizonun yan etkilerini engelleyebilmek için çocuğu şekerli ve tuzlu gıdalardan uzak tutması gerekir. Bu nedenle çocuğun yemekleri tuzsuz ve şekersiz olmalı. 

Kanserli çocuğun tedavi sürecinde çocuk tam pişmiş gıdalar yemelidir. Çocuk, hiçbir şekilde çiğ gıda, salata vb. besinlerden yememelidir. Çünkü çiğ gıdalarla bulaşabilecek birçok mikrop söz konusudur ve çocuk hem hastalık hem de tedavinin getirdiği düşük bağışıklıktan dolayı bu mikroplara karşı normal insanlarda daha savunmasızdır. Ancak bu çocukların enfeksiyonlardan ekstra özenle korunması gerekir çünkü herhangi bir enfeksiyon kaparsa, bunun yansımaları çok daha ağır olacaktır.

Kanserli çocuklarda mutlaka pastorize edilmiş süt ve süt ürünleri kullanılmalıdır. 

Kanserli çocuklarda aynı zamanda salatalık gibi yıkanan ancak soyulmayan besinler tüketmemelidir. 

Kanser hastası olan çocuklarda kabuklu meyvelerle ilgili bir kısıtlama yoktur ancak bu meyvelerin mutlaka iyi yıkanması, kabuklarının çok iyi soyulması gerekir. Bunun dışında, kabuksuz olan dut, çilek gibi besinler kanserli çocuklarla verilmemelidir. 

Kuruyemişler bazı küf mantarları içerebildiğinden, kanserli çocuklara verilmemesi gereken yiyecekler grubunda yer alır.

Kanser hastası olan çocukların bol sıvı alması gerekir. Özellikle ağız yaraları gelişen çocuklarda sıvı alımının kısıtlanmaya çalışıldığı görülmektedir ancak asıl bu nedenle sıvı alımı artırılmalıdır. Çocuğa bol su, çorba gibi sıvı gıdalar vermek çok önemlidir. 

Kanserli çocuklar daha az hareket ettikleri için kabızlık sorununa daha yatkındır. Kabızlığın önlenmesi için de çocuğa özellikle lifli gıdaların verilmesi önemlidir. 

Kanserli çocuk için pişirilen yiyeceklerin, pişirildikten hemen sonra, en fazla 1 - 2 saat içinde tüketilmesi gerekir. Pişirilen yiyeceğin ortamda tutulması, kaldırılıp tekrar ısıtılması, bazı mikropların gelişmesine uygun bir ortam yaratacağından, çocuğun bu şekilde beslenmemesi gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat