Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kanserli çocuk bakımı nasıl olmalı?

531
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kanserli çocuk bakımı nasıl olmalı?

Kanserli çocuk bakımında en önemli konu çocuğu enfeksiyonlardan korumaktır. Çünkü kanser tedavisinde uygulanan ilaçların çoğu, çocuğun bağışıklık sistemini baskılar, çocuk her türlü enfeksiyona açık hale gelir. Normal bir insanı hasta etmeyecek basit bir enfeksiyon, kanser tedavisi gören bir çocuğun çok ciddi sıkıntılar yaşamasına yol açabilir. Bu nedenle ailelerin, özellikle ev ortamında çocuğa temiz bir ortam sağlamaları çok önemlidir.

Basit hijyen kurallarına uyulması, çocuğun hayatının kurtulmasını sağlar. Örneğin ellerin düzenli yıkanması, çocuğun her türlü enfeksiyondan korunması için atılabilecek en önemli adımlardan bir tanesi. Hem çocuğun hem de çocukla ilgilenen herkesin düzenli olarak ellerini yıkaması, çocuğa sık sık banyo yaptırılması, tuvalet eğitimi henüz verilmemişse, halen bezlenen bir bebekten bahsediyorsak, annenin ellerinin temizliğine çok dikkat etmesi çok önemlidir.

Ayrıca kanserli çocuğun bulunduğu ortamda toprak olması, bitki olması çok istenen bir durum değildir, çünkü bu bitkilerden ve topraktan çocuğa enfeksiyon bulaşabilir. 

Rutubet ve küf, kanserli çocuğun ciddi mantar enfeksiyonları kapmasına neden olabilecek etkenlerdir. Bu nedenle çocuğun rutubetli bir ortamda bulunmaması, küflü olabilecek maddelerden uzak tutulması gerekir. Bu nedenle evin iyi badanalanmış olması gerekir. 

Kanserli çocuğun yaşadığı yerde evcil hayvan bulundurulmaması tercih edilir. Çünkü hayvan dışkıları ve hayvan yemleri kanserli çocuğun enfeksiyon kapmasına yol açabilir.

Kanser hastası bir çocuğun yaşadığı evde daha az insan, mümkünse sadece bakımı ile ilgilenen kişilerin olması tercih edilir. Herkesin kanserli çocuğu ziyaret etmek istemesi tabii ki çok doğal bir istek ancak özellikle kış aylarında, gribal enfeksiyonların artığı dönemlerde çocukların kalabalık ortamlardan, alışveriş merkezlerinden uzak tutulması gerekir. 
Çocuğu ziyaret etmek isteyen kişilerin de nezle, grip gibi bir rahatsızlığının olmaması, yanına gelmeden önce ellerinin temiz olduğunu düşünse bile tekrar yıkaması, mümkünse çok yakın temasta, fiziksel temasta bulunmaması gerekir. 

Kanserli çocuklarda beslenme kuralları

Tüm bu temel hijyen kurallarının yanı sıra kanserli çocuğun beslenmesine de ailenin ekstra özen göstermesi gerekir. 
Kanserli çocukların, hastalığın kendisi ve tedavi prosedürleri nedeniyle bağışıklık sistemleri baskılanmıştır. 

Kanserli çocukların çiğ, pişmemiş gıda, salata yememesi, iyi pişmemiş veya suları çok temiz olmayan denizlerden veya bölgelerden çıkartılan deniz ürünlerini de tüketmemesi gerekir. 

Çocuğa meyve verilecekse, bu meyveler mutlaka kabuğu soyulan meyvelerden olmalıdır. Çocuğa dut, çilek gibi kabuksuz meyveler verilmemelidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat