Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kanser tedavisinde radyoterapinin faydaları nelerdir?

16,348
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kanser tedavisinde radyoterapinin faydaları nelerdir?

Radyoterapi, genellikle kanser tanısı almış hastaların, tanı aldıktan sonraki kötü ya da iyi sonlanabilecek süreç içerisinde en az bir kere, yüzde 70 oranında uygulanan bir tedavi yöntemidir. Bu süreç içinde birden fazla uygulamalar da olabilir. 

Radyoloji tedavisi uygulama nedenlerini radyoloji uzmanları genellikle ikiye ayırır. İkisi de birbirinden daha ulvi tedavi amaçlarıdır. 

Kanser hastaları için radyoterapi yöntemleri
- Küratif radyoterapi
- Palyatif radyoterapi

Küratif radyoterapi

Radyoterapinin küratif amaçlı uygulaması, köken aldığı organda ve çevresindeki hastalığı kontrol altına almak içindir. Benzer bir tedavi yöntemi de cerrahidir. Bu tedavi şekli, cerrahinin öncesine, cerrahinin sonrasına ya da tamamen cerrahinin yerine uygulanabilir. Amaç, lokal kontrolü sağlamaktır.

Palyatif radyoterapi

Kansere bağlı, neden olan semptomların, köken aldığı organa veya gittiği organa göre değişen şikayetlerin; ağrı, kanama, beyin metastazları gibi semptomları ortadan kaldırmak için palyatif radyoterapi uygulanır. 

Yüzde 70 hasta grubunda genellikle bir ya da birden daha fazla kere radyoterapi uygulaması yapılır. 

Prof. Dr. Hale Başak Çağlar ?Tüm kanser hastalarında olduğu gibi, meme kanseri hastalarını da birden fazla bilim dalı tedavi ediyor. Bu hastalara yoğun tedaviler yapılıyor ve yaşam süreleri giderek uzuyor? dedi.

Radyoterapi uygulaması hastaların birçoğunda başarılı sonuçlar verir. Tabii ki her tedavide olduğu gibi bu tedaviye bağlı olarak birtakım yan etkiler de görülebilir. Dolayısıyla kanser tanısı almış olan hastaların radyoterapi kararını vermek, bu konuda eğitimli olan hekimlere bırakılmalıdır. Çünkü radyoterapi uzmanları, bu kararı verirken, hastaya tedavi ile verebilecekleri avantajları, potansiyel yan etkiler ile birlikte değerlendirir. Yeni tedavi teknolojileri sayesinde bu tedavi başarılarını daha az yan etkilerle verebilmek de mümkün olmaya başladı. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat