Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kanser hastaları aşı olabilir mi?

2,167
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kanser hastaları aşı olabilir mi?

Kanserli hastalar aşılama için özel grup, riski grubu dediğimiz gruplar içinde yer alırlar. Bağışıklık sistemleri zayıflamıştır. Görecekleri kemoterapilerden sonra daha da zayıflayacaklardır. Bunun sonucu olarak da önceden var olan enfeksiyonlara karşı ya da aşılarla oluşmuş antikor düzeyleri düşecek ve o enfeksiyonlara karşı daha duyarlı hale geleceklerdir. 

Kemoterapi tedavisi bağışıklık sistemini baskıladığından, kanser hastalarının enfeksiyon hastalıklarına karşı mutlaka aşılanması gerekir. Çünkü kemoterapi ile vücuttaki antikor seviyesi düşer, bağışıklık sistemi zayıflar. Ancak kanser hastalarının ne zaman aşılanması gerektiği de çok önemli bir konudur. Kanser hastasının eksik aşısı varsa ve eksik aşılar tamamlanacaksa, planlanan aşının kemoterapiden önce yapılması gerekir. Ancak bunlar canlı aşılar için geçerli değildir ki bunlara da hastanın doktoru karar verebilir.

Kanser hastası kemoterapi gördüyse ve aşılanması gerekiyorsa, bu aşının kemoterapi tedavisinden 3 ay sonra yapılması gerekir. Çünkü hem aşı ile bizim verdiğimiz antijenler kişilerin bağışıklık sistemini etkileyebilir, hem de beklediğimiz antikor düzeyi istediğimiz kadar olmayacaktır. Bu nedenle aşının 3 ay sonraya bırakılması gerekir.

Kanser hastalarının olması gereken aşılar

Kanser hastalarına öncelikle daha çok enfeksiyon hastalığına yol açan ve bu kişilerde ölüme varabilecek tehlikesi olan zatürre aşısının mutlaka yapılması gerekir. 

Kanserliler için ciddi hayati risk oluşturan zatürre hastalığı nedeniyle, hastaya mutlaka pnömokok (zatürre) ile inaktif grip aşılarının yapılması gerekir.

Kanser hastalarına mutlaka zatürre, grip, Hepatit A ve B ile tetanos ve difteri gibi aşıların yapılması gerekir.

Kızamık, su çiçeği ve BCG (tüberküloz) aşıları canlı aşılardır ve kemoterapi gören, immün sistemi çok baskılanmış kanser hastalarına bu aşıların yapılmaması gerekir. Ancak immün sistemi, bağışıklık sistemi eski haline döndükten sonra doktorunun onayı ile olabilir.

Bu aralıkta, kanser hastası ile aynı evi paylaşan birinci derece yakınların da aynı canlı aşıları olmaması gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat