Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kandil simidi yapmanın püf noktaları nelerdir?

14,485
kez izlendi
Puan: 4.29 / 5
Detaylı Açıklama

Kandil simidi yapmanın püf noktaları nelerdir?

Öncelikle hamuru hazırlarken kullandığınız yağ çok önemlidir. Yağı mutlaka hem sıvı hem katı yağ olarak seçmelisiniz. Katı yağ mutlaka tereyağı olmalı, sıvı yağda da sıvı yağı ya da zeytinyağı kullanabilirsiniz. 

Hamur yapma kısmı çok önemlidir. Çünkü şekil vermek için hamurun kıvamı önemlidir. Kulak memesinden biraz sert kıvamda olabilir. Hamur olup olmadığını anlamak için hamuru uzatırken kopmuyor ve dağılmıyorsa hamurunuz hazır demektir. Halkadan daha pratik şekilde olsun isterseniz rulo haline getirip parça parça kesebilirsiniz. Susama, çörek otuna bulayabilir, sade de yapabilirsiniz. 

Dikkat ettiyseniz malzemelerde sirke var. Kandil simidinin hamurunun kıyır kıyır olması için sirke katabilirsiniz. Sirke eklediğinizde kokusunu duyarım, rahatsızlık verir diye korkmayın. Çünkü sadece o kıyır kıyır lezzeti verir. Onun dışında hiçbir şekilde sirkeyi fark etmezsiniz. 

Mutlaka mahlep koyun. Çünkü kandil simidinin olmazsa olmazı mahleptir. Fırını mutlaka önceden ısıtın ve fırına verdikten sonra başından ayrılmayın. Çünkü çok çabuk kızarıp, pişer. Dikkat etmeniz gerekenler bu kadar.

Afiyet olsun.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat