Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kalp ve damar hastalıklarında cerrahi tedavi yöntemleri nelerdir?

15,738
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kalp ve damar hastalıklarında cerrahi tedavi yöntemleri nelerdir?

Kalp ve kapak hastalıklarında cerrahi yöntemler pediatrik (çocuk) ve erişkin yöntemler olarak ikiye ayrılır. Her ikisi de iki ayrı uzmanlık dalıdır. 

Pediatrik kalp hastalıklarında ailelerin mutlaka uzman hekimle bir araya gelerek kalp kası, kalp kapağı ya da kalp damarları ile ilgili patolojileri karşılıklı konuşması gerekir. Ailenin bilgilendirilmesi ile çocuğun tedavisi için doğru yönlendirmeler yapılır. Bu hastalıkların küçük bir kısmı ameliyatsız, büyük bir kısmı ise özel ameliyat teknikleri ile yapılır. 

Erişkin kalp hastalıklarında cerrahi yöntemler

Özellikle kalp damar tıkanıklıklarında kalbi besleyen koronerleri stent ya da balonla tedavi edemediğimizde tedavi yöntemi cerrahi olmalıdır. 

Kalp damar tıkanıklıkları için gerçekleştirilen cerrahi yöntemlerin başında hastanın bacağından ya da göğüs kafesinden alınan kendi dokuları, grefleri kullanılarak yapılan bypasslar gelir.  Burada amaç darlığı açmaktır ve bu cerrahi, kalp cerrahisinin en temel cerrahi yöntemlerinden birisidir. 

İkinci yöntemde ise kalp kapak tıkanıklıkları nedeniyle belli bir süre ilaç tedavisi ile takip edilen hastaların belli bir aşamaya geldikten sonra kalp kapaklarının tamir edilmesi veya değiştirilmesi gerekebilir. Bu da cerrahi yöntemdir. Bu yöntemde hastanın kapakları uygunsa açık kalp ameliyatı yöntemi ile tamir edilir. Hastanın kalp kapakları uygun değilse mekanik ya da bioprotez adı verilen farklı kapaklarla hastanın kalp kapakları tamamen değiştirilir. 

Kalp damarlarında genişleme veya kalbin kendisinde genişleme olarak tanımlanan anevrizmalarda yine kalbin cerrahi yöntemle tedavi edilir. Bunların bir kısmı stent adı verilen yöntemle tedavi edilir. Büyük bir kısmı ise yine cerrahi yöntemle, suni damarlarla değiştirilen ve tedavisi için cerrahi teknik kullanılan kalp damar hastalıklarına girer. Bu hastalıkların bir kısmı son yıllarda robotik cerrahi ile, daha az girişimsel yöntemlerle tedavi edilmektedir.

Bu saydığımız hastalıklarda robotu kullanmanın avantajı her şeyden önce robotun kollarının kalbin bu bölgelerine rahat ulaşabilmesidir. Daha küçük kesiler hastanın ameliyat sonrası hastada daha az ağrı veya hayata daha kolay, daha kısa sürede katılım anlamına gelir. Robotik cerrahi ile enfeksiyon riskleri, kanama azalır. Kişinin işine, hayatına erkenden dönmesi sayesinde iş gücü kaybı da engellenir. Çünkü ekonomik olarak çok pahalı gibi görünen robot, hastanın günlük hayatına çok daha çabuk dönmesi ile iş gücü kaybını minimuma indirir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat