Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kalp ve damar hastalıkları nelerdir?

16,931
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kalp ve damar hastalıkları nelerdir?

Kalp ve damar hastalıkları doğumsal veya edinsel olarak iki temel başlığa ayrılır. Her ikisi de hayatın ilerleyen döneminde, yaşamı zorlaştıracakları için tanı konulduğu anda tedavi edilmesi veya takip edilmesi gereken hastalık grubundadır. 

Edinsel kalp hastalıkları kalbin damarının hastalıkları, halk arasında kalp damar tıkanıklıkları olarak bilinen ateroskleroz adlı hastalıklardır. Ateroskleroz şeker hastalığı, yüksek tansiyon, sigara kullanımı, yanlış beslenme alışkanlıkları gibi bazı risk faktörlerini beraberinde getirir. 

Şeker hastalığı, yüksek tansiyon, sigara kullanımı ve yanlış beslenme kalp damar tıkanıklıkları ile kalp krizini tetikler. Çünkü bu gibi durumlar kalbin beslenmesini bozarlar ve kalp yetmezliğine yol açarlar. 

Sonradan oluşan, edinsel kalp hastalıkları arasında kalp kapak hastalıkları vardır. Bunların çoğunluğu özellikle gelişmekte veya gelişmemiş ülkelerde sıklıkla görülen romatizmal kalp hastalıklarından oluşur. Çocukken geçirdiğimiz ateşli hastalıklarla oluşan, bazı mikropların ön planda olduğu hastalıklardır. Romatizmal kalp hastalıklarında ilerleyen yaşlarda kalp kapaklarında deformiteler, darlıklar oluşur ve bu da kalp yetmezliklerine yol açar. Bu da zaman içerisinde tedaviye ihtiyaç duyar. Bu tedaviler ilaçla veya cerrahi ile olabilir. 

Terminal dönem kalp hastalıkları ise erken dönemde tedavi edilmezse kalp yetmezliğine yol açar. Burada kalp yetmezliği tedavi devreye girmelidir. Kalp yetmezliğinde ilaç tedavisi yeterli gelmezse kalp kasının çalışabilmesi için yapay kalp, kalp nakli ameliyatı gibi cerrahi tedavilerin yapılması gerekebilir. 

Doğuştan olan kalp hastalıklarında kalbin içerisindeki atriumlarda, yani kulakçıklarda veya ventrikülerde (sağ ve sol ventrikül - sağ ve sol karıncıklar) oluşan delikler (kalpte delik), kalp kapaklarında doğuştan olan bozukluklar, kalp damarlarında oluşan darlıklar, genişlemeler veya kalp damarının çıkması gereken yerden daha farklı bir yerden çıkması ile oluşan doğuştan kalp hastalıkları olarak adlandırdığımız hastalıklar grubudur. 

Kalp ve damar hastalıklarını kalp kapak bozuklukları, kalp kas bozuklukları ve kalp damar bozuklukları olarak sınıflandırmamız yeterlidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat