Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kalp krizi riski kimlerde fazladır?

100,314
kez izlendi
Puan: 4.76 / 5
Detaylı Açıklama

Kalp krizi riski kimlerde fazladır?

Kalp krizine yol açan koroner kalp hastalıkları ülkemizde ve dünyada başlıca sağlık sorunlarından birisidir. Genellikle yaşlanma ile ilgili bir hastalık olduğu için bütün popülasyon, bütün nüfus eninde sonunda kalp krizi geçirmeye adaydır ancak bazı insan grupları, bazı kişiler daha fazla kalp krizi riski altındadır.

Kalp krizi riski olan kişiler

Kalp krizi genellikle yaşlanma ile birlikte görüldüğü gibi, genetik olarak kişiden kişiye geçiş yapabilir. Ailesinde 50, 60 yaşından önce kalp krizi geçirmiş olan; ani ölüm, bypass gibi kalp ile alakalı sorunlar yaşamış kişiler varsa bu kişilerin aile fertleri yoğun bir şekilde risk altındadır.

İkinci risk grubu şeker hastalarıdır. İster tip 1 olsun ki bu daha önemlidir; ister tip 2 yaşlılık şeker hastalığı, diyabet hastalarında kalp krizi riski daha fazladır. 

Kolesterolü yüksek olan kişilerde kalp krizi riski fazladır. Bunun içine normal kolesterolü olup da, iyi kolesterolü, yani HDL'si düşük olan kişileri de eklememiz gerekir. Keza hipertansiyon, kalp krizi riskini artırır. Bu anlamda hipertansiyon hastalığının sürekli kontrol altında tutulması gerekir. 

Kilolu, hareketsiz kişilerde kalp krizi görülme riski artar. 

Menopozu olan kadınlar, şimdiye kadar kendilerini korumuş östrojen kalkanı kalktıktan sonra kalp krizinde erkeklerle aynı risk grubuna girer. 

Tüm bunlara ek olarak, sigara kullanımı başlı başına bir kalp krizi nedenidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat