Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kalp krizi nasıl olur?

242,294
kez izlendi
Puan: 4.66 / 5
Detaylı Açıklama

Kalp krizi nasıl olur?

Kalp damarlarımız kalbi besleyen koroner arterlerdir. Bunlar kalpten çıkan ana damar olan aort damarı tüm vücuda kan verdiği gibi, kalbin çevresinde de kalp damarları ilerler ve kalp damarlarının beslenmesini sağlar. Bu kalp damarları üç adet ana damardır. Kalbin sağ, sol ve arkasını beslerler. Bu damarların içinde zamanla ateroskleroz dediğimiz damar sertleşmesi oluştuğunda bu zeminde, damarın içinde yağdan oluşan plaklar günün birinde stres veya başka bir sebeple yırtılarak damarın pıhtı ve yağdan oluşan bir tıkaçla tıkanmasına sebep olur. 

Damarlar kalbi beslediği için buradan kalbe kan akımı devam edemeyeceğinden, onun beslediği kalp hücreleri ölmeye başlar. Bu dönemde ilk saatler çok kritiktir ve birkaç saat kan akımı o damarın beslendiği bölgede olmadığı zaman buradaki hücreler ölmeye yüz tutar. Bu durum, kalp krizidir. 

Kalp krizi ortaya çıktığında bunun neticesinde ölümler de olabildiği gibi, kalbin hasarlanması ve daha sonraki hayatımızda bu ölmüş hücreler neticesinde kalbimizin bir bölümünün çalışmaması sonucu ile karşılaşabiliriz. Bu da daha sonraki hayatımızda çabuk tıkanma, daralma, ritim bozukluklarına yol açabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat