Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kalp kapak hastalıkları robotik cerrahi ile nasıl tedavi edilir?

15,716
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kalp kapak hastalıkları robotik cerrahi ile nasıl tedavi edilir?

Robotik cerrahide en sık kalp kapak hastalıkları cerrahisi ve tekli ikili koroner bypass yapılır. Tekli ikili koroner bypasslar son yıllarda stent veya balonla ki özellikle stent ile çözülebildiği için mitral kapak ve triküspit kapak hastalıkları robotik cerrahide ön plana çıkar. Bunların içerisinde de yoğunlukla sık görülen mitral kapak darlığı veya mitral kapak yetmezlikleri son yıllarda artan sayıda robotik cerrahi ile tedavi edilebilmektedir.

Mitral kapak hastalıkları

Daha önceden, çocukluğumuzda geçirdiğimiz ateşli hastalıklardan dolayı romatizmal kapak hastalıkları olabildikleri gibi, yaşlandıkça deformasyona bağlı olarak oluşan mitral kapak hastalıkları da söz konusu olabilir. Deformasyona bağlı mitral kapak hastalıkları hem darlığa hem kalp yetmezliğine yol açar. Bunlar da nefes darlığına, çarpıntıya, hareket azalmasına, efor kapasitesinde düşmeye; çok ileri evrelerde ise uyku bozukluklarına ve ileri evre nefes darlıklarına yol açar. 

Robotu kullanarak mitral kapakları değiştirebiliyor veya tamir edebiliyoruz. Yine robot kollarını hasta üzerinde konuşlandırarak, o kolları da uzaktan bir konsol yardımı ile kontrol ederek, kalp akciğer makinesinin yardımı ile kalbi durdurup göğüsten küçük delikler aracılığı ile kapağı tek tek dikişlerle tamir edip, kaçağı azaltıyor veya darlığı giderebiliyoruz. Kapak yapısı uygun değilse, üzerinde çok fazla kireçlenme veya kalınlaşma varsa, kalp kapakçığının altındaki liflerde kalınlaşma söz konusu ise bu kez kapağı çıkartarak suni metalik kapaklarla veya doku kapakları ile kapağı değiştirebiliyoruz.

Robotik cerrahi ile yapılan kalp kapak ameliyatlarında hasta, robotla küçük deliklerle yaptığımız ameliyat sayesinde erkenden günlük hayatına dönüş yapabiliyor. Suni kapakçıklar normal şartlarda enfeksiyona çok açık bir yapıdadır. Ancak robotik cerrahide çok küçük kesilerle ameliyat yapıldığından enfeksiyon oranları; küçük alanlarda çalıştığımız için de kanama olasılığı oldukça düşer. Buna ek olarak hastada ameliyat yarasına bağlı duygusal ve estetik travmalar da azalır. Hasta erkenden yaşama döner, iki üç gün içerisinde günlük hayatına devam eder. Tüm bunlar iş gücü kaybını, aile içindeki travmaları engeller, yaşam daha kolay hale gelir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat