Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kalp deliği ameliyatı robotik cerrahi ile nasıl yapılır?

22,858
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kalp deliği ameliyatı robotik cerrahi ile nasıl yapılır?

Robotik cerrahi ile kalp deliği ameliyatından bahsetmeden önce kalpte deliğin neden olduğunu açıklamak gerekir. Bu, şu şekilde açıklanabilir. Normalde bebekler anne karnındayken, akciğerleri dış ortama açık olmadığı için nefes alıp vermezler. Dolayısıyla kan temizlenmek üzerine bebeğin akciğerine gitmez. Bu özelliğinden dolayı kalbin içinde kanın bir kısa devre yapması gerekir. Bu kısa devrede anne karnında, kalbin içindeki bir delik sayesinde olur. 

Normal gelişen bir bebekte, doğumdan hemen sonra bebeğin ilk nefes alması ile birlikte bu delik bir perde şeklinde kapanır. Ancak bazı bebeklerde bu perde oluşmadığı için bu perde kapanmaz ve kalbin kulakçıkları arasında delikler kalabilir. Bu deliklerin kalbe uzun süreli getirdiği baskı sonucu özellikle belli bir yaşın üzerinde çarpıntı, nefes darlığı, çabuk yorulma gibi şikayetler başlayıp, kalp büyümesi oluşabilir. Bu nedenle bu deliğin kapatılması gerekir.

Robotik cerrahinin kalp deliği ameliyatlarındaki avantajları
- Ameliyat kesilerinin küçük olması ve büyük kesilerin olmaması
- Ağrı hissinin daha az olması
- Kanamanın daha az olması
- Kan nakli ihtiyacının azalması
- Dış ortam ile temasın az olmasından dolayı, enfeksiyon kapma riskinin düşmesi
- Günlük yaşantıya çok kısa sürede dönülmesi
- Kozmetik olması

Kalp deliği ameliyatları normal şartlar altında göğüs kemiği açılarak ya da meme altından 8 - 10 cm'lik bir kesi ile yapılır. Ancak robotik cerrahi bu konuda bir çığır açmıştır. Robotik cerrahi ile bu kesiler yapılmaz. 8 mm'lik delikler açılır ve robotik kollara takılan robotik cerrahi aparatları buradan hasta vücudunun içine yerleştirilir. Bu 8 mm'lik deliklerden, hastanın vücuduna yerleştirilen makas, pense, portegü gibi aletlerle, gerekiyorsa hastanın kendi kalp zarından bir yama alırız. Daha sonra kalbi durdurarak ya da durdurmadan kalbin gerekli kulakçığını açılıp, oradaki delik görünür. Direkt dikişler kapatılabiliyorsa kapatılır. Yama ile kapatılacak ise, kalp zarından aldığımız yama kullanılarak bu delikler kapatılır.

Kalp deliği tedavisinde robotik cerrahinin en büyük avantajı, vücutta herhangi bir kesi yapılmadan, sadece dört delik açılarak ameliyatın tamamlanabilmesidir. Bundan dolayı ameliyat sırasında kanama miktarı az olur, ağrı çok azalır, enfeksiyon oranları düşer, günlük yaşantıya ve işe dönüş çok hızlanır. Ameliyattan sonra hızlı iyileşme ve yan yatabilme gibi getirdiği konforlarla, robotik cerrahi hastalarımız için çok olumlu sonuçlar verir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat