Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kadir Gecesinin hikayesi nedir?

2,952
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kadir Gecesinin hikayesi nedir?

Hz. Muhammed'in her yıl Hira Dağı'ndaki mağarasına giderek burada kendini inzivaya çektiği ve insanlara nasıl yardım edebileceğini düşündüğü halk arasında bilinmektedir. İnsanları sıkıntıdan kurtarmak, kötü ahlaktan arındırmak Hz. Muhammed'in üzerine en çok düşündüğü konular arasındadır.

Her yıl yaptığı gibi Hz. Muhammed yine Hira Dağı'ndaki mağaraya gittiğinde derin düşüncelere dalar. O gece Cebrail (a.s) Hz. Muhammed'e görünür. Cebrail Hz. Muhammed'e okumasını söyler. Hz. muhammed birkaç kez okuma bilmediğini söyler. En sonunda Cebrail Hz. Muhammed'e onu yaratan yaratıcısının adı ve kudretiyle okuması gerektiğini söyler. Böylelikle Hz. Muhammed'e ilk vahiy inmiş olur ve Hz. Muhammed okumaya başlar.

Ardından Hira Dağı'ndaki mağaradan çıkarak Hz. Hatice'nin evine giden Hz. Muhammed, titreyerek olanları Hz. Hatice'ye anlatır. Hz. Hatice ise Hz. Muhammed'in son peygamber olacağına inandığını söyleyerek onu teselli eder. 

Hz. Hatice Hz. Muhammed'i amcasına götürür ve bu olayı anlatır. Hz. Muhammed'in amcası da İncil'de okuduğu peygamber tarifinin Hz. Muhammed'e oldukça uyduğunu söyler. 

Böylelikle Kadir Gecesinden itibaren Hz. Muhammed'e Kur'an-ı Kerim'in ayetleri inmeye başlamıştır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat