Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kadir Gecesi nedir?

2,817
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kadir Gecesi nedir?

Kadir Gecesi Kur'an-ı Kerim'in inmeye başladığı gecedir. Bu kutsal geceye dair Kur'an-ı Kerim'de bir sure de vardır. Bu surede Kadir Gecesi Allah tarafından bin aydan daha hayırlı olarak tarif edilmiştir.

Kur'an-ı Kerim İslam dini mensupları için hayata dair yol gösterici bir niteliğe sahiptir. Bu sebeple Kadir Gecesi azamet ve şeref gecesi olarak da bilinir.

Hz. Ömer'in Kadir Gecesi'ne dair önemli bir anısı da vardır. Hz. Ömer bu anısında bir olaya çok üzüldüğünü bir olaya ise çok ağladığını söyler.

Hz. Ömer'in üzüldüğü olay, Kur'an-ı Kerim inmeden önce Arap toplumunun kız çocuklarını diri diri gömdüğüdür. Çukurun içine atılan kız çocukları ise toprağın içinden hala dede ve babalarının sakalını temizleme çabasındadır. Böyle bir cehalete çok üzüldüğünü ifade eder Hz. Ömer.

Hz. Ömer'in gülerek hatırladığı olay ise, İslamiyet'ten önce Arap toplumunun buğdaydan yaptığı unu kullanarak put yapması, yolculuklardan önce bu putlara tapması ve yolculuktan sonra acıkınca da bu putları yemesidir. Böyle bir cehalet Hz. Ömer'i çok güldürmüştür.

Hz. Ömer'e göre Kur'an-ı Kerim insanları büyük bir cehaletin içinden çıkararak bilgili ve itibarlı hale getirmiştir. Bu sebeple Kur'an-ı Kerim'in inmeye başladığı Kadir Gecesi çok önemlidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat