Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kadınlarda jinekolojik muayene düzeni nasıl olmalı?

4,373
kez izlendi
Puan: 3.33 / 5
Detaylı Açıklama

Kadınlarda jinekolojik muayene düzeni nasıl olmalı?

Bir kadın hiçbir rahatsızlığı olmasa dahi yılda bir defa mutlaka bir kadın doğum uzmanına gitmelidir.  Bu sayede bazı hastalıkların erken tanısı koyularak tedavisin yapılması sağlanmış olur.

Jinekolojik muayene elle ya da ultrason ile bir muayene yapılır. Bununla birlikte rahim ağzı kanserini önlemek amaçlı smear testi muayene sırasında yapılır. Cinsel yaşamı aktif olan her kadın  yılda bir defa mutlaka smear testi yaptırmalıdır.

Smear testi menopoz döneminden sonra her yıl yapılmasına gerek yoktur. Menopoz döneminden sonra 2 ? 3 yılda bir yapılmasında sakınca yoktur. Burada önemli olan kişinin herhangi bir rahatsızlığının olup olmadığıdır.

Jinekolojik muayene adet zamanında veya adetli değilken yapılabilir. Ancak adetli iken kanamadan dolayı rahim ağzı net görülemeyebilir ve smear testi alınamaz. Bu nedenle acil bir durum yoksa adet dışındaki dönemler tercih edilir. 

Jinekolojik muayenede ultrason incelemesi karından veya vajinal yoldan yapılabilir. Bakire hastalarda sadece karından muayene yapılır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat