Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kadınlar hamileliğe nasıl hazırlanmalı?

115,227
kez izlendi
Puan: 4.66 / 5
Detaylı Açıklama

Kadınlar hamileliğe nasıl hazırlanmalı?

Hamile kalmayı planlayan bir kadının gebelik öncesinde mutlaka kendi kadın doğum uzmanına başvurması gerekir. Bu görüşmede anne olmayı planlayan kadına sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirebilmesi için neler yapılması gerektiği anlatılır. 

Gebelik öncesinde hamile kalmak isteyen kadınlara folik asit olarak bilinen bir vitaminin takviye edilmesi gerekir. Folik asit takviyesinin anne adayına verilmesi gebelikten yaklaşık 2 ay önce başlamalıdır. 

Gebelik sürecinin daha sağlıklı geçmesi ve olası risklerin anlaşılması için anne olmayı planlayan kadına sağlık taraması yapılır. Bu taramada şeker hastalığı, tiroid hastalığı, kansızlık ya da böbrek ile karaciğerlerde herhangi bir sorun olup olmadığı anlaşılmaya çalışılır. Eğer bu hastalıklardan herhangi birinin anne adayında olduğu gözlenirse, kadın doğum uzmanı tarafından sürece müdahale edilir.

Jinekolojik muayenede hastanın genital sisteminde polip, miyom ve kist gibi gebeliğe engel oluşturabilecek oluşumların olup olmadığı araştırılır. Rahim ağzı kanseri tarama testi de gebelikten önce hamile kalmak isteyen kadınlara uygulanan önemli bir testtir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat