Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kadına rızası olmadan kürtaj yaptırmaya çalışmanın cezası nedir?

1,970
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kadına rızası olmadan kürtaj yaptırmaya çalışmanın cezası nedir?

Hamile kadınların rızaları dışında gebeliğin sonlandırılması için kürtaj ya da bebeğin düşürülmesine zorlanması yasalar nezdinde cezai yaptırım gerektiren bir suçtur. Kürtaj için gereken tek ve en önemli talep kadının talebidir. Bunun dışında, aile üyesi, koca ya da akrabalardan ya da başka kimselerden gelecek ikincil talepler geçerli değildir. Bir kadının rızası olmadan kürtaja zorlanması ya da kadına isteği dışında kürtaj yapılması Türk Ceza Kanunu'nun 99. Maddesi'ne göre suç olarak nitelenmiştir.

Buna göre hamile kadın, rızası olmadan kendini kürtaja ya da düşüğe zorlayan veya kürtaj yapan kişi hakkında suç duyurusunda bulunabilir. Bu durumda ilgili zorlayan ve kürtaj yapan kişi ya da kişiler 5 - 10 yıl arasında hapis istemi ile yargılanır.

Zorla kürtaj ya da düşük yapmasına neden olacak durumlara zorlanan veya bu yollarla hamileliği sonlandırılan kadın derhal polis ya da jandarmaya başvurmalıdır. Doğum sonlanmamışsa ve kadın doğumunu sonlandırmak istemiyorsa kolluk güçlerinden koruma talep etme hakkı vardır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat