Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kablosuz ağın güvenliğini nasıl artırabilirim?

9,391
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kablosuz ağın güvenliğini nasıl artırabilirim?

Kablosuz ağların güvenliğini artırmak kötü niyetli kullanıcıların ağınıza erişmesini engellemek açısından önemlidir. Kablosuz ağınızın güvenliğini artırmak için alabileceğiniz en temel önlem şifrenizi karmaşık bir kombinasyondan oluşturmaktır.Günümüzde kablosuz modemlerde kullanılan WPA2 şifreleme protokolü kullanıcıya 8 karakterden 63 karaktere kadar şifre belirleyebilme imkanı tanıyor. Şifrenin harf, rakam ve noktalama işaretlerinden oluşması güvenlik açısından önemlidir.

Bunun yanında modem içinden yapılabilecek güvenlik ayarları da var. Bunlardan biri güvenlik duvarını etkin hale getirmektir. Başka bir kablosuz ağ güvenliği tekniği de modeme mac filtreleme tanıtmaktır. Başka bir yöntem de SSID yayınını engellemektir. 

Modem ayarlarını yapmak için modem arayüzüne girmek gerekir. Modem arayüzüne modeminizin erişim portokolü numarasını internet tarayıcına girerek erişebilirsiniz. Modem arayüzüne erişmek için bilgisayarınızdaki CMD arayüzünü kullanabilirsiniz. CMD ekranına ipconfig/all yazın. Ekrana gelen veriler içinden default gateaway'den yola çıkarak olan modemin erişim adresi olan IPv4 adresini bulabilirsiniz. Sora bu adresi tarayıcınızın adres satırına girerek modem arayüzüne ulaşabilirsiniz.

Modem arayüzüne girdikten kablosuz sekmesi altındaki sonra SSID yani kablosuz ağın bilgisayar ya da mobil cihazlarda görülen adı gizlenerek ağ daha da güvenli hale gelebilir. Bunu yapmak için SSID Yayınlama seçeneği hayır olarak işaretlenmelidir. Kablosuz ağ adı gizleme işlemi yapıldığında ağ artık çevredeki diğer cihazlarda görülmez. Ağ görünmez olduğu için olası ataklardan da korunmuş olur.

Başka bir güvenlik önlemi ise mac filtreleme kullanmaktır. Komut sayfasında fiziksel adresin karşısında duran sayıları bulun. Sonra bu rakam modem arayüzünün kablosuz sekmesindeki Mac Adresi kutusuna girilir.  Sonra bağlantıya izin ver denilir. Sonra da ayarlar kaydedilir. Artık farklı bir mac adresine sahip bilgisayarlar bu modeme bağlanamaz.

Güvenlik duvarını etkin hale getirmek için modem arayüzündeki Gelişmiş Ayarlar bölümüne girin. Sonra Güvenlik Duvarı yanındaki seçeneklerden etkini seçin ve kaydet deyin. Artık internet ağınız daha güvenli.  

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat