Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kabir ziyaretinde mezara su dökülür mü?

24,328
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kabir ziyaretinde mezara su dökülür mü?

Kabir ziyaretlerinde meftanın mezarına su dökülebilir, bundan herhangi bir sakınca yoktur. Ancak şunu hatırlamakta yarar var, Hz. Muhammed döneminde kabirlerin yapısı ve ziyaretlerle ilgili konularda bazı tedbirler konulmuştur.

Hz. Muhammed, kabirlerin bir ziyaret alanına çevrilmemesi, üzerine bina ya da benzer şeyler inşa edilmemesi ve mezar taşlarına ya da kitabelere övgü dolu sözler yazılmamasını istemiştir. Bu açıdan bunlar mekruh olarak görülür.

Peygamberin tavsiyelerinden ve hayatından anlamamız gereken kabirlerin sade olması gerektiğidir. Yani, kabirlerde sadece o kabirde yatanan kim olduğu belli olmalı, mezarlığın sınırlarını belirleyen ve mezarlığın zarar görmesini engelleyecek tedbirler haricinde herhangi bir seramoni ya da anıt olmamalıdır. Kabirlerde sadelik esastır.

Mezar taşlarına ya da kitabelere yazılan yazıların ölü için hiçbir faydası olmayacaktır. Bu nedenle mefta ile ilgili gereksiz yazılardan ve mezar mimarisinden kaçınmak gerekir. Mezarlıklar sade ve asil görünüşlü olmalıdır.

Mezara su dökmek dini bir gereklilik ya da gelenek değildir. Su meftanın üzerindeki toprağın sertleşmesi ve rüzgar tarafından dağıtılmaması için dökülür. Mezarı sulamak cenazeye hürmettir ve İslam'a göre cenazeye hürmet de esastır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat