Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kabe'yi kim yaptı?

37,677
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kabe'yi kim yaptı?

Kâbe Allah'ın emri ile ilk kez Hz. Adem tarafından inşa edilmiştir. Kâbe insanlığın ve yeryüzünün ilk yapısıdır. Sonraki uzun yıllar boyunca Kâbe zamanın etkisine dayanamadı ve temeli haricinde kalan kısımları yıkıldı. Daha sonra yine vahiy ile bu kez Hz. İbrahim ve oğlu Hz. İsmail Kâbe'yi Hz. Adem'in yaptığı temel üzerine yeniden inşa etti.

Hz. İbrahim, karısı Hacer ve oğlu Hz. İsmail'i düşmanlarından korumak için ve yine bir vahiy dolayısıyla bugünkü Mekke olan topraklara götürmüştü. Hz. İsmail o zaman henüz 3-4 yaşlarındaydı. O dönemlerde Mekke'de yaşam yoktu. Hacer ve oğlu İsmail bugün Kâbe'nin bulunduğu yerdeydi ve susuzlardı. Hacer su bulmak ve yardım istemek için Safa ve Merve tepeleri arasında koşup duruyor, oradan geçen insanlar olup olmadığına bakıyordu. Hz. İsmail de küçük olduğu için annesini bekliyor ve tepinerek ağlıyordu. Daha sonra Allah'ın emriyle Hz. İsmail'in tepindiği yerden bir su kaynadı. Bunu gören Hacer, İsmail'e durması için "zem zem" yani "dur dur" dedi. Bu su Zemzem suyudur. Kaynağı Kâbe'nin sadece birkaç metre yanındadır. Daha sonraki dönemlerde suyun çevresine insanlar yerleşmeye başladı. Bu arada Hz. İbrahim, Urfa dolaylarında yaşıyordu ve her yıl Mekke'ye Hacer  ve oğlu İsmail'i görmeye gidiyordu. Bu gidişleri sırasında Allah'tan bir vahiy geldi ve Hz. İbrahim'den Mekke'de hacılar için bir bina yapması istendi. Bunun üzerine Hz. İbrahim ve Oğlu Hz. İsmail Kâbe'yi yeniden inşa etti.

Elbette ilk inşa edildiğinde yapı bugünkü halinde değildi. Yapı, şu anki görünümüne 1629 yılında kavuşmuştur. 1621 yılında meydana gelen bir sel Kâbe'nin duvarlarının yıkılmasına neden olmuştu. O dönemde kutsal topraklar Osmanlı egemenliği altındaydı. Sultan 4. Murat, Kâbe'nin onarımını üstlendi ve 1621 yılında yıkılan duvarları 1629 yılına kadar süren bir çalışma ile yeniden inşa ettirdi ve Kâbe bugünkü görünümüne sahip oldu.

Kâbe'nin duvarlarının yüksekliği 15 metredir. Duvarlar ise 11 metreye 12 metre uzunluğunadır. Kâbe'nin içine su girmemesi için bir tavan inşa edilmiştir. Kâbenin tavanını destekleyen 3 direk vardır. Bunun dışında Kâbe'nin içinde herhangi bir şey yoktur.

Kâbe, bir vadide yer alır. Çevresinde yüksek dağlar vardır. Yağmur mevsiminde bu vadiye dolan yağmur suları sık sık Kâbe'nin sel suları altında kalmasına neden olur. Öyle ki geçmişte bazı yıllarda hacılar Kâbe'yi birkaç metre derinliğindeki suyu yüzerek tavaf etmiştir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat