Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kabe'nin nasıl bir mimari yapısı var?

3,390
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kabe'nin nasıl bir mimari yapısı var?

Kâbe kelimesi bugün Türkçe'de de kullanılan bir kelime ile aynı kökten gelir. Bu kelime küptür. Küp dört kenarı ve altı yüzeyi de eşit uzunlukta olan geometrik cisimleri tanımlar. Kâbe de kübik bir yapıya sahiptir. İlk kez inşa edildiği Hz. Adem döneminden beri şekli hep aynı kalmıştır. Kâbe bugün de 4 duvardan oluşur. Kâbe'nin duvarlarının yüksekliği 15 metredir. Duvarlar ise 11 metreye 12 metre uzunluğunadır. Kâbe'nin içine su girmemesi için bir tavan inşa edilmiştir. Kabenin tavanını destekleyen 3 direk vardır. Bunun dışında Kâbe'nin içinde herhangi bir şey yoktur.

Kabe'yi oluşturan önemli mimari ayrıntılar şunlardır:

Kâbe'nin kapısı
Kâbe'nin kapısı ilk inşa edildiğinde zemin ile yaklaşık aynı hizadaydı. Şimdi ise yerden hemen hemen 2 metre yüksekliktedir.

Hacer-ül Esved
Kâbe'nin kapısının hemen sol tarafında zeminden yaklaşık 1,5 metre yükseklikte Hacer-ül Esved taşı ve muhafazası bulunur. Bu taşın cennetten geldiğine inanılır.

Mültezem
Hacer-ül Esved ile Kâbe'nin kapısı arasında kalan kısma ise mültezem adı verilir. Mültezemin ayrıca bir önemi vardır çünkü Hz. Muhammed burada edilen duaların reddedilmeyeceğini söyler. Elbette bu, orada kim hangi duayı ederse bu kesin kabul edilir demek değildir.

Makam-ı İbrahim
Kâbe'nin kapısının hemen karşısında Makam-ı İbrahim deline bir yapı vadır. Günümüzde pirinç bir kaplama ile korunan MAkam-ı İbrahim, Hz. İbrahim'in Kâbe'nin duvarlarını yükseltirken üzerinde durduğu yüksekçe bir taş bloktur. Kâbe imamı namazı buradan kıldırır.

Hicr
Kapı'nın sağ tarafında kalan duvarın yanında ise Hicr denilen alan bulunur. Hz. Ayşe, Kâbe'nin içinde ibadet etmek istediğini söyleyince Hz. Muhammed kolundan tutarak onu hicre getirir, burada ibadet etmesini ister ve bu kısmın da Kâbe'nin bir parçası olduğunu söyler. Ayrıca Hz. İbrahim'in karısı Hz. Hacer ve Hz. İsmail'in mezarlarının da burada olduğu rivayet edilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat