Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kabakulak sadece çocuk hastalığı mıdır?

37,085
kez izlendi
Puan: 4.72 / 5
Detaylı Açıklama

Kabakulak sadece çocuk hastalığı mıdır?

Kabakulak, aşının olmadığı zamanlarda okul çağı ve okul öncesi çağında görülen bir hastalıktır. Kabakulak aşısı olmayan ve çocukken kabakulak hastalığı geçirmeyen erişkenlerde de kabakulak hastalığı görülebilir.

Kabakulak, daha çok çocukluk çağı hastalığı olmasına rağmen her yaşta görülebilecek bir hastalıktır. Kabakulak hastalığı, ergenlikten sonra erkek çocuklarında daha teklikeli seyretmekte, komplikasyonları daha ağır olmakta, yumurtalıklarının etkilenme oranı daha yüksek olmaktadır.

Kabakulak aşısı

Ülkemizde kabakulak aşısının başarılı uygulanmasından sonra kabakulak hastalığını eskiye göre daha az görmekteyiz. Erişkin biri kabakulak aşısı olmadıysa, ilerde riske girmemek açısından antikorlara bakılmadan kabakulak aşısı yapılabilir.

Kabakulak hastalığı %30-%40 oranında bulgu vermeden geçen bir hastalıktır. Bu nedenle kabakulak geçirmedim diyen birçok kişi kabakulak geçirmiş olabilir. Kabakulak geçirdiğini hatırlamayan fakat daha önce kabakulak geçirmiş bireylerin de aşı olmasında hiçbir sorun yoktur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat