Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Japon şemsiyesi nasıl bir bitkidir?

10,417
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Japon şemsiyesi nasıl bir bitkidir?

Türkiye'de Japon şemsiyesi ya da şemsiye çiçeği olarak bilinen bilimsel ismi cyperus olan bitki her mevsim yeşildir. Japon şemsiyesi suyu ve sulak alanları sever. Japon şemsiyesi iç mekanlardaki süs havuzlarının çevresinde ya da saksıda yetiştirilebilir. Hatta bazı Japon şemsiyesi yani cyperus türleri akvaryumların içinde bile yetiştirilebilir.

Şu bilgiyi de not düşelim, bir cyperus türü olan cyperus papirus, antik Mısır'da papirüs kağıtlarının yapımında kullanılan bitkiydi.

Adı Japon şemsiyesi olmasına rağmen bitkinin anavatanı Afrika Kıtası'nın güneydoğusunda yer alan Madagaskar Adası'dır. Madagaskar yarı tropik bir iklime sahiptir. Görünümü bir şemsiyeyi andırdığı için Japon şemsiyesi olarak adlandırılmıştır.

Japon şemsiyesi ince uzun bir gövdeye ve bunun üzerinde şemsiye gibi açılan her mevsim yeşil yapraklara sahiptir. Japon şemsiyesi çiçeğinin küçük beyaz ve sarımsı tonlarda çiçekleri vardır.

Japon şemsiyesi anavatanı yarı tropik bir ada olması dolayısıyla bitkisi nemi ve ısıyı sever. Ancak bakıldığı mekanın gölge ya da yarı gölge olması gerekir. Doğrudan ve aşırı güneş ışığı alırsa yapraklarında kurumalar olabilir. Bu yönüyle bahçelerde, balkonlarda ya da salonlarda kolaylıkla bakılabilir.

Japon şemsiyesi çoğaltmak için sağlıklı bir bitkinin herhangi bir sürgününü köküyle çıkarıp ya da köküne yakın bir bölgeden bahçe makası ile keserek başka bir yere dikebilirsiniz. Yeterli nem ve ışık bitkinin çabucak köklenip gelişmesini sağlayacaktır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat